Technologie wojskowe
ICEYE liderem fińskiego programu offsetowego F-35
ICEYE stanie się liderem konsorcjum przemysłowego, które dostarczy zaawansowane technologie kosmiczne i analityczne w ramach fińskiego programu F-35 Industrial Participation. Program stanowi dowód na fińską gotowość do rozwoju i wdrażania zaawansowanych technologii kosmicznych podwójnego przeznaczenia, które wspierają zdolności ISR w przestrzeni kosmicznej.
Firma ICEYE, czyli globalny lider w wykorzystaniu satelitów obserwacji Ziemi wyposażonych w radary z syntetyczną aperturą (SAR), stanie się liderem konsorcjum przemysłowego w programie fińskiego Ministerstwa Obrony dotyczącym udziału przemysłu w programie F-35 (F-35 Industrial Particpation). Konsorcjum będzie rozwijać zaawansowane technologie kosmiczne oraz zdolności wywiadowcze, rozpoznawcze i obserwacyjne (ISR) dla użytkowników wojskowych, takich jak Siły Zbrojne Finlandii.
Konsorcjum składające się z ICEYE oraz czołowych fińskich firm – Insta, Huld, DA-Group i Fiński Instytut Meteorologiczny jako dostawca – będzie współpracować z firmą Lockheed Martin przy rozwoju technologii. W ramach współpracy rozwinięte zostaną przełomowe zdolności, takie jak analityka z wykorzystaniem sztucznej inteligencji (AI), rozwój mobilnych stacji rozpoznania ISR, zaawansowana analityka oraz obrazowanie SAR wysokiej jakości.
Z radością chciałbym ogłosić, że @iceye przewodzi fińskiemu konsorcjum w ramach programu offsetowego F-35! Zaawansowane obrazowanie SAR, analizy AI i rozwiązania ISR wzmacniają zdolności obronne Finlandii oraz współpracę z NATO. Czas na Polskie F-35. #ISR #InnowacjeObronne
— Rafal Modrzewski (@rmodrzewski) November 20, 2024
Systemy SAR działają w każdych warunkach pogodowych i oświetleniowych, co czyni je szczególnie przydatnymi w wymagających, arktycznych warunkach, na północnej flance NATO. Wywiad satelitarny pozostaje kluczowym narzędziem wspierającym operacje wojskowe w obszarze lądowym, morskim i powietrznym, a nowy program pokazuje fińską gotowość do rozwoju i przyjęcia zaawansowanych technologii podwójnego przeznaczenia, zwiększających efektywność i skuteczność operacyjną na nowoczesnym polu walki.
Partnerstwo między wiodącymi innowatorami w branży obronnej i kosmicznej ma na celu wsparcie Sił Zbrojnych Finlandii w celu poprawy bezpieczeństwa dostaw i wzmocnienia pozycji tego kraju jako lidera w zakresie nowoczesnych technologii kosmicznych. Zaawansowane zdolności stwarzają także możliwości dalszego rozwoju i poszerzania współpracy z sojusznikami NATO oraz innymi sprzymierzonymi krajami, torując członkom konsorcjum drogę do zwiększenia eksportu.
„Rola ICEYE jako lidera konsorcjum przemysłowego to istotny kamień milowy. To partnerstwo jest zgodne z naszą ambicją wzmocnienia zdolności informacyjnych i rozwijania zaawansowanych technologii, zapewniając Siłom Zbrojnym Finlandii oraz sojusznikom niezbędną wiedzę i zdolności, które pozwolą utrzymać strategiczną przewagę” – powiedział Pekka Laurila, dyrektor strategiczny (CSO) i współzałożyciel ICEYE.
Lockheed Martin Space dostarczy swoje rozwiązania do przetwarzania danych z sensorów nowej generacji oraz system Global Automated Target Recognition (GATR) wspierany sztuczną inteligencją (AI). Osadzone w chmurze oprogramowanie GATR automatyzuje analizę obrazów satelitarnych, wykorzystując algorytmy deep learning i biblioteki open-source do szybkiej identyfikacji i klasyfikacji obiektów na dużych obszarach na całym świecie.
„Zaawansowane rozwiązania misji Lockheed Martin zapewnią Siłom Zbrojnym Finlandii lepszą świadomość sytuacyjną oraz niezawodne wsparcie decyzyjne w operacjach wielodomenowych” – powiedział Rod Drury, wiceprezes Lockheed Martin Space ds. globalnego biznesu. „Ta międzynarodowa współpraca technologiczna stanowi wyraz zaangażowania spółki Lockheed Martin w rozwój zdolności w zakresie bezpieczeństwa godnych XXI wieku u naszych sojuszników z NATO i partnerów.”
Poprzez strategiczną współpracę z Siłami Zbrojnymi Finlandii oraz wcześniejsze zakupy myśliwców, firma Insta pozyskała wieloletnie doświadczenie w dostarczaniu wymagających rozwiązań obronnych. Insta koncentruje się na rozwoju nowoczesnych systemów dowodzenia i kierowania (C2) oraz rozwiązań wykorzystujących dane i AI, które pomagają w realizacji udanych operacji wielodomenowych.
„Najważniejszą przesłanką w prowadzeniu operacji wielodomenowych jest obraz sytuacji uzyskiwany w czasie rzeczywistym. Chcemy zaangażować się w unikalną współpracę z czołowymi krajowymi i międzynarodowymi ekspertami, aby zapewnić ciągły rozwój bezpieczeństwa świadomości sytuacyjnej i wydajności w coraz bardziej sieciocentrycznym świecie. Nasz wkład do projektu to głębokie zrozumienie i światowej klasy wiedza w zakresie przetwarzania danych z różnych czujników i integracji tych danych w systemach C2, a potencjalnie także w systemach NATO” – powiedział Petri Reiman, starszy wiceprezes Insta.
Z kolei Huld ma ponad 35-letnie doświadczenie w domenie kosmicznej, a także w zakresie bezpieczeństwa narodowego i obronności. „Huld z dumą obserwuje start tej ważnej inicjatywy, ponieważ planowaliśmy ten inspirujący projekt z partnerami już od dłuższego czasu. Przewidujemy wykorzystanie naszego doświadczenia zarówno w zakresie systemów cyfrowych, jak i w projektowaniu rozwiązań, by rozwijać nowe zdolności wspólnie z naszymi partnerami i przyczynić się do rozwoju potencjału obronnego Finlandii oraz bezpieczeństwa naszej społeczności” – powiedział Matti Anttila, dyrektor ds. obronności i kosmosu w Huld.
„Innowacje w zakresie bezpieczeństwa to siła napędowa DA-Group. Do konsorcjum wniesiemy nasze innowacje na rzecz wspólnych korzyści z naszymi partnerami. Udowodniliśmy już, że potrafimy realizować wielkie projekty. DA-Group nie może się doczekać, aby rozpocząć pracę i osiągnąć wyniki w wyznaczonym czasie” – powiedział Pekka Airola, CEO DA-Group.
„Fiński Instytut Meteorologiczny (FMI) to główna krajowa instytucja publiczna zajmująca się usługami i badaniami związanymi z przestrzenią kosmiczną w Finlandii. Partnerstwo w zakresie zaawansowanych informacji satelitarnych z kluczowymi fińskimi graczami przemysłowymi oraz Lockheedem Martinem dodatkowo wzmacnia rolę FMI jako dostawcy danych satelitarnych i produktów danych” – powiedział Jyri Heilimo, szef FMI Arctic Space Centre.
Warto przypomnieć, że fińsko-polska spółka kosmiczna ICEYE posiada największą na świecie konstelację satelitów obserwacji Ziemi wyposażonych w radary z syntetyczną aperturą (SAR). Firma dostarcza obiektywnych danych w czasie niemal rzeczywistym. Zapewnia to klientom unikalny dostęp do informacji, na podstawie których mogą oni podejmować dalsze działania, w dzień i w nocy, nawet w trudnych warunkach atmosferycznych
Źródło: ICEYE
KAR
Wygląda na to, że to bardziej fińska firma, niż polska... Bezpieczniej jest bazować na firmach w 100% polskich.