Reklama

Technologie wojskowe

MON: niebawem umowa na francuskie satelity rozpoznania obrazowego

Autor. MON [wojsko-polskie.pl]

Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak poinformował 23 marca br. za pośrednictwem mediów społecznościowych, że zdolności rozpoznawcze Polski zostaną niebawem zwiększone o nowe instrumenty satelitarnego rozpoznania obrazowego. Szef resortu zadeklarował w tym kontekście podpisanie „jeszcze w tym półroczu” umowy na „dwa satelity obserwacji Ziemi” z bliżej nieokreślonymi dotąd partenerami z Francji.

Reklama

Szef polskiego resortu obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podał w twitter'owym wpisie, że niebawem zostanie podpisana umowa, na mocy której państwowe zdolności rozpoznawcze zostaną poszerzone dzięki dwóm satelitom obserwacji Ziemi. Mają to być składniki szerszej konstelacji rozpoznania obrazowego (prawdopodobnie uwzględniającej także mniejsze obiekty powstające obecnie w Polsce - w ramach programów angażujących polskie ośrodki badawczo-rozwojowe oraz rodzimy przemysł kosmiczny). Informację podano dalej także za pośrednictwem oficjalnych kanałów Ministerstwa Obrony Narodowej.

Reklama
Reklama

Choć nie sprecyzowano, o jaką charakterystykę systemów rozpoznania satelitarnego tutaj chodzi, najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest pozyskanie (oczekiwane w kontekście założeń obowiązującej rządowej uchwały o Polskiej Strategii Kosmicznej ze stycznia 2017 roku) optoelektronicznych instrumentów obserwacji Ziemi o wyższej rozdzielczości przestrzennej.

Czytaj też

Polski resort obrony od dłuższego czasu zapowiadał, że jest zainteresowany tym, aby Siły Zbrojne RP miały dostęp do własnych satelitów. W lutym 2019 r. wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz przyznał na posiedzeniu senackiej komisji obrony, że Polska poszukuje możliwości takiego dostępu we współpracy z sojusznikami. Jednoczenie zaznaczył, że ten obszar zainteresowań jest "po części" informacją niejawną.

Satelitarne systemy obserwacyjne umożliwiają monitorowanie obszarów zainteresowania w zasięgu globalnym, bez naruszania przestrzeni powietrznej innych państw, zapewniając pozyskiwanie informacji ważnych z punktu widzenia bezpieczeństwa i obronności państwa.

Równolegle we wspólnej inicjatywie MON i NCBR postępują prace nad krajowymi obiektami satelitarnymi obserwacji Ziemi - przede wszystkim w ramach projektu PIAST (Polish ImAging SaTellites), który jest prowadzony jako część programu rozwojowego SZAFIR. Założeniem jest wykorzystanie potencjału współpracy jednostek naukowych oraz prywatnych przedsiębiorców w zakresie rozwoju kluczowych dla bezpieczeństwa i obronności rozwiązań. Zgodnie z deklaracjami, szczególny nacisk stawiany jest tutaj na wypełnienie stwierdzonych krajowych luk technologicznych.

Czytaj też

Reklama

Wideo: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (8)

  1. oko

    Mam nadzieję, że m.in. satelity będą dawały naszym wojskom widok zobrazowany z pozycjonowaniem GPS i in. dokładnych miejsc postoju wojskowych wrogich aby można było dokonać od razu pojedynczego kontruderzenia i zniszczenia takich pojazdów za pośrednictwem naszych systemów precyzyjnego rażenia.

  2. Rupert

    Bardzo pozytywna wiadomość której nie ma jak skrytykować, a więc wschodni przyjaciele Rosji nic tu nie piszą.

  3. wawelberg

    Realna osłona kontrwywiadowcza i budowa silnego państwa ,likwidacja piątych kolumn wrogich nam państw w systemach politycznych i decyzyjnych,bez tego nie będzie nic tylko :,,...kamieni kupa" . Ile przetrwamy bez własnej żywności .Polska importuje wieprzowinę i węgiel-Niemcy w Polsce produkują wędliny ...Litości! Nic się nie da zrobić pod unijną ( niemiecką okupacją) , Każdy program zbrojeniowy jest zagrożony przez FAK.

  4. rozczochrany

    To już powinno 10 lat temu być. PIS rządzi 7 lat. Czemu dopiero teraz?

  5. pitR

    Czy wiadomo jakiego satelitę ostatnio wyniosła rosyjska rakieta i czy znana jest jego lokalizacja? Czy nasze satelity będą miały aktywne systemy obrony przed rosyjskimi satelitami lub rakietami? To chyba nie jest już sf?

  6. asd

    Nie wierzę...nareszcie? Wreszcie? Ale, ale...by się nie skończyło jak z fregatami...wielkie zapowiedzi, mocne słowa, fregaty przeciwlotnicze...a wyszło jak zwykle czyli bieda fregata a'la Gawron vel Ślązak (tylko tym razem rachunek za szopkę nie skończy się na 2mld PLN, a na 9mld o ile dobrze pójdzie). Także pożyjemy to zobaczymy czy to będą satelity rozpoznawcze z prawdziwego zdarzenia, czy kolejna szopka za grubą kasę.

  7. Fantasta

    Musimy od Francji? Robimy satelity różne, więc dla woja też zrobilibyśmy sami. Jedynie dopasować do Arianne lub SpaceX i wystrzelić. W MON to jednak lenie umysłowi

  8. nyx

    Wojna na Ukrainie dobitnie pokazała że w starciu z Rosją kluczowe są drony.... zarówno w rozpoznaniu jak i w zwalczaniu przeciwnika. Tak się zastanawiam czy nie warto do naszego nowego produktu ZSSW-30 dołożyć oprócz wyrzutni spike, wyrzutnię amunicji krążącej warmate? mam wrażenie że świetnie by uzupełniała Spike'a i działko 30mm....

Reklama