Reklama

NATO: Rosja dąży do użycia broni nuklearnej w kosmosie

Sekretarz generalny NATO Mark Rutte
Sekretarz generalny NATO Mark Rutte
Autor. NATO

Sekretarz generalny NATO Mark Rutte oświadczył, że Sojusz Północnoatlantycki obawia się, iż Rosja może chcieć w przyszłości prowadzić wojny w kosmosie i używać broni nuklearnej do niszczenia satelitów.

„Znamy doniesienia, że Rosja rozważa możliwość umieszczenia broni nuklearnej w kosmosie” i jest „to bardzo niepokojące” - podkreślił Rutte w wywiadzie dla niemieckiej gazety „Welt am Sonntag”.

Tak zwana nuklearna broń antysatelitarna nie jest skierowana przeciwko celom na Ziemi, ale przeciwko satelitom. Byłaby ona w stanie jednocześnie wyłączyć setki z około 7 tys. satelitów krążących na niskiej orbicie. Rezultatem byłby gigantyczny chaos na Ziemi - pisze w sobotę portal dziennika „Welt”.

Rutte ostrzegł, że taka misja byłaby naruszeniem Traktatu o Przestrzeni Kosmicznej z 1967 roku.

Reklama

Rosnące zagrożenie

Jego zdaniem rywalizacja o wpływy w kosmosie przybiera na sile. „W ostatnich latach przestrzeń kosmiczna stała się coraz bardziej zatłoczona, niebezpieczna i nieprzewidywalna. Wiemy, że konkurencja w kosmosie jest zaciekła i staje się coraz ostrzejsza. I to nie tylko w kategoriach komercyjnych. To wpływa na całe nasze bezpieczeństwo” - zauważył Rutte.

Sojusznicy w NATO dostosowują się do wyzwań w kosmosie, w tym do dzielenia się informacjami wywiadowczymi i tworzenia krajowych centrów dowodzenia w kosmosie. Ale także rozwijają mniejsze satelity, które są bardziej zwrotne i lepiej chronione” – powiedział sekretarz generalny NATO.

Rutte podkreślił także rosnące znaczenie Arktyki, gdzie Chiny i Rosja coraz częściej wykorzystują nowe szlaki morskie i militaryzują części tego obszaru. „Satelity mogą pomóc nam monitorować ruchy na lądzie i morzu, zapewniając jednocześnie naszym żołnierzom niezawodną i bezpieczną komunikację” - oświadczył Rutte na łamach „Welt am Sonntag”.

Reklama

Broń jądrowa w kosmosie?

Groźba użycia tego rodzaju środku rażenia stała się realna po wydarzeniach z 14 lutego 2024 roku, które dotyczyły niebezpiecznej działalności podjętej przez Federację Rosyjską. Wówczas przewodniczący Komisji ds. Wywiadu Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych – Mike Turner – udostępnił członkom amerykańskiego Kongresu dane wywiadowcze, które zawierały „informację dotyczącą poważnego zagrożenia bezpieczeństwa narodowego”.

Oficjalne doniesienia wystosowane przez CNN ujawniły, że Turner za pośrednictwem dwóch informatorów uzyskał „bardzo wrażliwe dane” na temat nowego zagrożenie dla bezpieczeństwa, które „jest powiązane z Rosją”. Dotyczyło to zdolności nuklearnych w kosmosie, a dokładniej przeciwsatelitarnych pocisków ang. Anti–satellite weapon – ASAT) o napędzie jądrowym.

Kwestią oczywistą pozostaje fakt, że wszelkim doniesieniom zaprzeczyła Federacja Rosyjska. Zawsze byliśmy kategorycznie przeciwni rozmieszczeniu broni nuklearnej w przestrzeni kosmicznej i nadal jesteśmy” – powiedział Putin podczas spotkania z ministrem obrony Rosji Siergiejem Szojgu.

Reklama

Niespełna dwa miesiące później 24 kwietnia 2024 roku Rosja zawetowała projekt rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, która wzywała do przestrzegania artykułu IVTraktatu o przestrzeni kosmicznej z 1967 r. w zakresie zakazu wynoszenia oraz rozmieszczaniu broni masowego rażenia w przestrzeni kosmicznej i na ciałach niebieskich, a także ograniczenia doskonalenia technologii antysatelitarnych dedykowanych niszczeniu satelitów.

Więcej informacji w tym zakresie znajdą Państwo TUTAJ.

Źródło:PAP / Space24
Reklama

Komentarze

    Reklama