Reklama

Technologie wojskowe

NATO zaniepokojone wystrzeleniem satelity przez Koreę Północną

Autor. NATO

Wystrzelenie przez Koreę Północną pierwszego satelity szpiegowskiego „stanowi naruszenie wielu rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ” i „stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa regionalnego i międzynarodowego” - oświadczył w środę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Reklama

„Zdecydowanie potępiam wystrzelenie przez Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną satelity wojskowego z wykorzystaniem technologii rakiet balistycznych, co stanowi naruszenie wielu rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Podnosi to napięcie i stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa regionalnego i międzynarodowego” - czytamy w opublikowanym oświadczeniu.

Reklama

„Korea Północna musi zaprzestać swojego awanturniczego zachowania, porzucić swój program nuklearny i balistyczny oraz w dobrej wierze zaangażować się w dyplomację. NATO solidaryzuje się z naszymi partnerami w regionie: Republiką Korei, Japonią, Australią i Nową Zelandią” - zadeklarował Stoltenberg.

Po informacji o wystrzeleniu północnokoreańskiego satelity władze Korei Południowej zapowiedziały, że przestaną przestrzegać artykułu porozumienia z 2018 roku, który zakazywał im prowadzenie zwiadu wojskowego terenów przygranicznych. Północnokoreańskie ministerstwo obrony ostrzegło, że przy obecnych napięciach na granicy „każdy drobny czynnik przypadkowy” może „zaostrzyć konflikt zbrojny do całkowitej wojny”

Reklama

Czytaj też

Państwowa północnokoreańska agencja prasowa KCNA poinformowała we wtorek, że Korea Północna z powodzeniem umieściła na orbicie swojego pierwszego satelitę szpiegowskiego o nazwie Malligyong-1. Start rakiety, która wyniosła satelitę, obserwował przywódca KRLD Kim Dzong Un – przekazała KCNA, dodając, że kraj zamierza w przyszłości umieścić na orbicie kolejne satelity. Poprzednie dwie próby dokonania tego przez Koreę Północną, w maju i sierpniu, zakończyły się niepowodzeniem. Władze Stanów Zjednoczonych potępiły wystrzelenie przez Koreę Północną rakiety nośnej która korzysta z technologii balistycznej.

Południowokoreańscy posłowie, powołując się na dane wywiadu stwierdzili, że wcześniejsze informacje o tym, że Rosja pomogła Korei Północnej wystrzelić satelitę szpiegowskiego są jak najbardziej prawdziwe. Według Ju Sang-buma, członka parlamentarnej komisji ds. wywiadu, po rozmowach przywódców Korei Północnej i Rosji, do których doszło we wrześniu, Pjongjang przesłał dane, dotyczące rakiet nośnych wykorzystanych podczas dwóch poprzednich prób wystrzelenia satelitów, a Rosja przedstawiła swoją analizę tych danych - poinformowała w czwartek agencja Reutera.

Czytaj też

Państwowe media Korei Północnej podały w środę, że przywódca kraju oglądał wykonane nad Guam zdjęcia amerykańskich instalacji wojskowych, ale Ju zauważył, że trudno jest zweryfikować, czy są to istotnie fotografie zrobione przez satelitę. Inny członek komisji dodał, że Korea Północna może wystrzelić więcej satelitów i przeprowadzić próbę nuklearną w przyszłym roku.

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Źródło:PAP / Space24
Reklama

Komentarze (1)

  1. Pankracy

    Korea zadrżła w posadach ze strach... NATO jest zaniepokojone, co teraz będzie???

Reklama

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!