Reklama

Systemy Nośne

Trzeci lot Starshipa przed końcem roku? Odważna zapowiedź Muska

Autor. Elon Musk/X

18 listopada br. najważniejsza rakieta firmy SpaceX wykonała drugi lot testowy. Próba ogłoszona sukcesem przyniosła wiele cennych informacji, które zostaną wykorzystane do kolejnych startów, aby stworzyć w pełni niezawodny system, zdolny do transportu ludzi na Księżyc oraz Marsa. Kilka dni po locie Starshipa, właściciel firmy SpaceX - Elon Musk zapowiedział, że kolejny test systemu może odbyć się jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.

Reklama

W miniony weekend byliśmy świadkami ponownego lotu testowego systemu nośnego Starship/Super Heavy. Najpotężniejsza rakieta świata wystartowała o godz. 14:03 czasu polskiego z bazy Starbase, znajdującej się w teksańskiej miejscowości Boca Chica. Pierwszym co rzuciło się w oczy było to, że platforma startowa nie ucierpiała, co oznaczało, że zmiany po pierwszym starcie zostały dokonane we właściwy sposób. Patrząc na sam lot nie można pominąć wielkiego sukcesu, którym zdecydowanie było działanie wszystkich jednostek napędowych Raptor, aż do momentu separacji stopni, co miało miejsce na wysokości ok. 75 km.

Reklama
Reklama

Po momencie separacji booster zaczął tracić kontrolę, co skutkowało uruchomieniem systemu FTS i tym samym detonacją. Drugi stopień kontynuował swój lot i przekroczył linię Karmana, czyli wysokość powszechnie uznawana za umowną granicę z kosmosem. Starship zdołał dolecieć do niecałych 150 km nad powierzchnią Ziemi, po czym utracono z nim połączeni, co również oznaczało uruchomienie systemu FTS. Pomimo utraty dwóch stopni zrealizowano niektóre cele lotu i przede wszystkim udało się wynieść górny stopień - Ship 25 w kosmos, czego wielu ekspertów nie spodziewało się po tej próbie.

Czytaj też

SpaceX od razu zabrało się za szczegółowe analizy, a wszyscy zainteresowani projektem zaczęli zadawać sobie pytanie - kiedy ponownie zobaczymy Starshipa w locie? Elon Musk twierdzi, że nie będziemy musieli zbyt długo czekać, bowiem za pomocą portalu X (dawniej Twitter) określił, że trzecia próba powinna odbyć się jeszcze przed końcem tego roku. Właściciel SpaceX zaznaczył, że rakieta pod względem technicznym powinna być gotowa do ponownego odpalenia za ok. 3 do 4 tygodni. Największe obawy dotyczą kwestii otrzymania licencji na start od Federalnej Agencji Lotnictwa (FAA). Obecnie agencja nadzoruje dochodzenie w sprawie tego, co wydarzyło się podczas drugiego lotu sprzed kilku dni.

Przypomnijmy, że po kwietniowej próbie Musk również zapowiadał szybki powrót rakiety na platformę startową, bo już po około 7 tygodniach. Należy pamiętać natomiast, że start przyniósł wtedy o wiele więcej zniszczeń, co spowodowało, że SpaceX musiało wdrożyć dużo zmian, aby Starship mógł ubiegać się o pozwolenie do lotu. Finalnie firma otrzymała zgodę po 7 miesiącach od tej zapowiedzi. Tym razem powinna pojawić się ona wcześniej, ale termin bożonarodzeniowy jest w dalszym ciągu bardzo optymistyczny.

Czytaj też

SpaceX zaznacza, że Starship będzie systemem nowej generacji, w pełni wielokrotnego użytku, który umożliwi transport zarówno załogi, jak i ładunków na Księżyc (program Artemis) oraz Marsa. Przypomnijmy, że w okolicach 2026 r. Starship ma zostać wykorzystany do misji Artemis III, zabierając astronautów na powierzchnię Srebrnego Globu po raz pierwszy od 1973 r. Po udanym przyziemieniu na Srebrnym Globie, SpaceX zamierza wprowadzić pewne modyfikacje, które umożliwią przyziemienie na każdej twardej powierzchni obiektu z naszego Układu Słonecznego, w tym szczególnie Marsa, asteroidy lub lodowych księżyców Jowisza i Saturna.

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze (1)

  1. Eytu

    Dopóki istnieje pas planetoid między Marsem A Jowiszem loty na Marsa, będą zbyt niebezpieczne. Uprżątnięcie go - sklejenie asteroid będzie także niecelowe. Wyłapują inne planetoidy i stanowią "zderzak" dla planety Ziemia.

Reklama

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!