Reklama

Systemy Nośne

Starship - rakietowy kolos Elona Muska [WIDEO]

Autor. Defence24.pl

Czym dokładnie jest Starship? Jak powstawała największa w historii rakieta, zbudowana przez człowieka? Do czego będzie wykorzystywany system nośny SpaceX? O tym wszystkim w nowym odcinku redakcji Space24.pl

Reklama

Starship to największy system nośny, jaki został kiedykolwiek stworzony przez człowieka. Popularność Starshipa wynika z kilku względów. Po pierwsze podziw pasjonatów przestrzeni kosmicznej budzą jego rozmiary, możliwości oraz plany wykorzystania w przyszłości. Z drugiej strony swoją cegiełkę dokłada producent i operator systemu nośnego, czyli amerykańska firma SpaceX należąca do Elona Muska.

Reklama

Prace rozwojowe nad Starshipem trwają już od dłuższego czasu, a pierwszy lot testowy miał miejsce w kwietniu 2023 r. i zakończył się nie do końca tak, jak zakładano. Po dokonaniu rewizji, a następnie wprowadzeniu poprawek i zmian do Starshipa oraz platformy startowej, SpaceX przeprowadził drugi testowy lot tego kolosa, który okazał się dużo lepszą próbą. Czym dokładnie jest Starship, jak powstawał i do czego będzie wykorzystany? O tym wszystkim w nowym odcinku redakcji Space24.pl

Opracowanie: Mateusz Mitkow / Wojciech Kaczanowski

Reklama

Czytaj też

Reklama

Komentarze (1)

  1. Jan z Krakowa

    Jednak to USA i w miarę, w odróżnieniu ot soc. UE, swobodna kapitalistyczna przedsiębiorczość. I ten duch pionierski jak za Kolumba + działający kapitalizm. Szkoda skadinąd, że w atmosferze nie można stosować napedu atomowego ( w sensie źródła energii i nośnika impulsu, którym jest rozgrzany w ten sposób gaz). Impuls napędu atomowego jest o wiele wi ekszy, przy tej samej masie gazów wylotowych co w napędzie chemicznym.

Reklama

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!