Reklama

Systemy Nośne

Starship doleciał do kosmosu. Sukces SpaceX

Autor. SpaceX Live

18 listopada br. najpotężniejszy system nośny, który został stworzony przez człowieka odbył drugi lot testowy. Mimo, że dolny stopień (Booster 9) nie przetrwał to dwustopniowa rakieta firmy SpaceX zaliczyła udaną próbę. Statek (Ship 25) przekroczył linię Karmana, czyli wysokość powszechnie uznawana za umowną granicę z kosmosem

Reklama

Przed kilkoma minutami byliśmy świadkami historycznego wydarzenia, jakim był drugi lot testowy zintegrowanego systemu nośnego Starship/Super Heavy, który wystartował o godzinie 14:03 czasu polskiego ze Starbase w Boca Chica w Teksasie. Pierwszym sukcesem było to, że wszystkie silniki drugiego stopnia (Booster 9) zadziałały poprawnie i kontynuowały napędzanie rakiety do momentu separacji stopni (na wysokości około 75 km). W tym momencie niestety zaczęły się problemy, gdyż silniki zaczęły się wyłączać a booster tracić kontrolę, co skutkowało jego zdalną detonacją ze względów bezpieczeństwa.

Reklama
Reklama

Obecnie nie znamy dokładnej przyczyny wybuchu Boostera 9, ale należy podkreślić, że jednym z głównych celów było sprawdzenie działania stopni oraz metody ich separacji, czyli hot-staging, która polega na uruchomieniu silników w górnym stopniu, gdy nadal będzie on przymocowany do boostera Super Heavy.

Górny stopień, czyli statek Ship 25 kontynuował historyczny lot. Silniki Raptor działały poprawnie, a dane telemetryczne wskazywały poprawne zużycie paliwa. Stopień przekroczył linię Karmana (100 km n. p. m.), a więc z radością można powiedzieć, że Starship dotarł w przestrzeń kosmiczną! Na wysokości 148 km nad powierzchnią Ziemi silniki Raptor zasilające statek wyłączyły się i utracono połączenie z pojazdem. Na ten moment nie wiemy dokładnie co stało się z Shipem 25, ale najprawdopodobniej również zakończył swój żywot i nie dojdzie do jego ponownego wejścia w atmosferę.

W momencie pisania artykułu możemy powiedzieć, że próba zakończyła się ogromnym sukcesem, gdyż wygląd na to, że platforma startowa przetrwała odpalenie 33 silników dolnego stopnia rakiety i po raz pierwszy działały one wszystkie nieprzerwanie do separacji. Dodatkowo długość lotu daje inżynierom ze SpaceX ogrom cennych danych, które zostaną wykorzystane do opracowania niezawodnej konstrukcji. Pozostaje czekać na dokładne analizy po starcie i informacje odnośnie przewidywanych terminów kolejnych prób.

Przypomnijmy, że obecnie Starship rozwijany jest pod kątem powrotu człowieka na Księżyc w ramach programu Artemis (ma w okolicach 2026 r. zostać wykorzystany do misji Artemis III), ale również jako system niezbędny do kolonizacji Marsa.

Czytaj też

Opracowanie: Mateusz Mitkow / Wojciech Kaczanowski

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!