Reklama

Komunikacja

SpaceX rośnie konkurencja. Amazon ogłosił sukces misji testowej

Autor. Amazon

Firma Amazon planuje w najbliższej przyszłości rozpocząć oferowanie usług szerokopasmowego internetu w ramach Projektu Kuiper. W ostatnich tygodniach z powodzeniem przetestowano prototypowe satelity, dzięki czemu można rozpocząć produkcję pod przyszłą konstelację satelitarną, która ma stanowić konkurencję dla sieci Starlink firmy SpaceX.

Reklama

Wraz z początkiem października br. system nośny Atlas V, należący do firmy United Launch Alliance (ULA), wystartował z bazy Sił Kosmicznych USA, znajdującej się na Przylądku Canaveral na Florydzie. Start miał na celu wyniesienie na orbitę okołoziemską dwóch prototypowych satelitów - Kuipersat-1 i Kuipersat-2. Są to jednostki, które służą do testów technologii wymaganej do rozpoczęcia budowy globalnego systemu Internetu satelitarnego w ramach Projektu Kuiper firmy Amazon. Z najnowszych informacji wynika, że jednostki zostały z powodzeniem przetestowane na orbicie, co tym samym oznacza, że firma Jeffa Bezosa jest gotowa do produkcji głównym satelitów.

Reklama
Reklama

„Byliśmy w stanie zweryfikować wszystko i uzyskać wszystkie dane, których potrzebujemy” - przekazał w wywiadzie dla stacji CNBC wiceprezes ds. technologii Projektu Kuiper, Rajeev Badyal. „Trzydzieści dni po starcie przesyłamy strumieniowo filmy 4K, prowadzimy rozmowy wideo i robimy zakupy na Amazon.com. […] Działają znakomicie!” - dodał. Firma Amazon nie podzieliła się jednak szczegółami dotyczącymi prędkości szerokopasmowych, które wykazały testy. Co ciekawe, to nie koniec testowania, gdyż Amazon przeprowadzi więcej eksperymentów, w tym dotyczących wpływu promieniowania na wydajność paneli słonecznych.

Czytaj też

Plany firmy Amazon przewidują, że konstelacja będzie składać się z ponad 3200 jednostek umieszczanych na niskiej orbicie okołoziemskiej (Low Earth Orbit; LEO). Pierwsze wyniesienia mają odbyć się już w pierwszej połowie przyszłego roku, dzięki czemu firma Amazon rozpocznie świadczenie usług pierwszy partnerom projektu, w tym firmom telekomunikacyjnym Vodafone i Verizon. Jak opisuje portal Space News - firma Amazon rozpocznie budowę satelitów w zakładzie w Kirkland w stanie Waszyngton, a w przyszłym roku planuje otworzyć zakład w Kennedy Space Center NASA na Florydzie, aby przyspieszyć wdrażanie. Zaznaczono, że produkowane urządzenia mają mieć taki sam rozmiar jak prototypy i nie będzie między nimi istotnej różnicy.

Satelity będą wynoszone za pomocą systemu nośnego Atlas V, a także na pokładzie ciężkich rakiet nośnych Vulcan Centaur (ULA), Ariane 6 (ArianeGroup; ESA) oraz New Glenn (Blue Origin). Należy zaznaczyć, że Atlas V nie jest systemem, który został bezpośrednio zakontraktowany przez firmę Amazon. Powodem jest to, że żadna z zakontraktowanych rakiet jeszcze nie odbyła debiutanckiego lotu i zmaga się z problemami technicznymi i opóźnieniami w programach rozwojowych. Najbliżej pierwszego lotu jest Vulcan Centaur, którego debiutancka misja została zaplanowana na 24 grudnia br. i będzie dotyczyć wyniesienia księżycowego lądownika Peregrine od firmy Astrobotic.

Czytaj też

Projekt Kuiper ma na celu zapewnienie szybkiego, satelitarnego łącza szerokopasmowego o małych opóźnieniach szerokiemu gronu odbiorców w miejscach pozbawionych trwałej łączności internetowej. Będzie to kolejna konstelacja obok rozwijanej sieci urządzeń Starlink czy OneWeb. Dogonić firmę Elona Muska będzie jednak ciężko, gdyż już teraz na niskiej orbicie okołoziemskiej znajduje się ponad 5000 działających satelitów Starlink, a tempo wynoszenia pokazuje, że liczba ta szybko się zwiększy w nadchodzących miesiącach.

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!