Reklama

Technologie wojskowe

Northrop Grummam z kontraktem na budowę satelitów dla wojska USA

Northrop Grumman, satelity, wojsko, USA, Stany Zjednoczone
Wizualizacja satelity wczesnego ostrzegania Next-Gen OPIR produkcji Northrop Grumman na orbicie polarnej.
Autor. Northrop Grumman

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o kontynuowaniu współpracy z Northrop Grumman w projekcie dwóch satelitów wczesnego ostrzegania programu Next-Gen OPIR, które zostaną umieszczone na orbicie polarnej. Łączna wartość kontraktu dla amerykańskiego koncernu wynosi obecnie ponad 4 mld USD.

Northrop Grumman pozyskało kontrakt od Dowództwa Systemów Kosmicznych (ang. Space Systems Command; SSC) na opracowanie dwóch satelitów NextGen Polar (NGP) w 2020 r. Wartość umowy wyniosła wówczas około 2,3 mld USD. Rozszerzenie kontraktu nastąpiło w październiku 2024 r. o sumę 1,8 mld USD, która obejmuje już budowę, wystrzelenie oraz testowanie.

Departament Obrony USA oczekuje, że prace „zostaną ukończone do 11 kwietnia 2031 r.”, natomiast satelity powinny zostać wyniesione w 2028 r. Docelowo jednostki trafią na wysoceliptyczną orbitę polarną, dzięki czemu Siły Kosmiczne USA rozwiną swoje zdolności wczesnego ostrzegania przed nadlatującymi pociskami balistycznymi, startującymi głównie z półkuli północnej.

Reklama

Najdroższy program Sił Kosmiczny USA?

Nie tylko Northrop Grumman, ale również inne koncerny zbrojeniowe. We wrześniu br. na łamach naszego portalu informowaliśmy o przekazaniu ładunku przez RTX do Lockheed Martin, który zintegruje aparaturę z platformą satelitarną LM2100 CombatBus. Jednostka przejdzie następnie szereg testów w rygorystycznych warunkach, symulujących te, których doświadczy w przestrzeni kosmicznej.

Reklama

Wyniesienie satelity planowane jest obecnie na grudzień 2025 r. NGG-1 będzie jednym z dwóch satelitów na orbicie geostacjonarnej w ramach programu Next-Gen OPIR. Zamówienie z 2018 r. zakładało jednak pierwotnie budowę trzech jednostek GEO nowej generacji, działających w podczerwieni. Jak widać, obecne plany amerykańskich sił kosmicznych wskazują jednak na rezygnację z jednego urządzenia.

Program ma docelowo zastąpić obecnie działające satelity programu SBIRS (Space Based Infra Red Sensor). Jak informują zagraniczne portale branżowe, Next-Gen OPIR ma być jednym z najdroższych programów Sił Kosmicznych USA, którego łączna wartość jest szacowana obecnie na kwotę około 14 mld USD.

Reklama

Komentarze (1)

  1. kowalsky

    Czyli jak zwykle koszty zwiększyły się o 33%. Jak zwykle w przypadku takich kontraktów.

Reklama