Technologie wojskowe
Nowy satelita Boeinga wesprze wojsko USA
1 marca br. Departament Obrony Stanów Zjednoczonych przyznał wielomilionowy kontrakt firmie Boeing w celu budowy nowego satelity wojskowego. Nowa jednostka zostanie umieszczona na orbicie geostacjonarnej i będzie przeznaczona do komunikacji.
Przed kilkoma dniami Pentagon w imieniu Sił Kosmicznych USA przyznał kontrakt na budowę nowego satelity komunikacyjnego dla wojska, który zostanie rozmieszczony na orbicie geostacjonarnej (GEO). Wytypowaną do tego zadania firmą został koncern Boeing, który otrzymał na ten cel łącznie 439,6 mln USD. W ramach kontraktu Boeing zbuduje kolejnego satelitę konstelacji Wideband Global SATCOM.
Jak wskazuje oznaczenie nowej jednostki (WGS-12), będzie to już 12. satelita geostacjonarnej sieci, której zadaniem jest zapewnianie usług komunikacyjnych Siłom Zbrojnym USA, a także wojskom sojuszniczym. Z oficjalnego komunikatu o kontrakcie dowiedzieliśmy się, że opisywane urządzenie zostanie dostarczone do użytku w styczniu 2029 r. Przypomnijmy, że Boeing jest głównym wykonawcą konstelacji WGS od 2001 roku, a pierwsza jednostka została wyniesiona w kosmos w 2007 r.
Obecnie firma skupia się na budowie jednostki WGS-11 w ramach kontraktu przyznanego w 2019 r. Satelita został wyposażony w ładunek PTS-P (Protected Tactical Prototype), czyli system odpowiedzialny za ochronę urządzenia przed wrogimi próbami zakłócenia jego działania. Boeing powiedział, że planuje dostarczyć tego satelitę w 2024 r. Ma on zostać wyniesiony na orbitę na pokładzie systemu nośnego Vulcan Centaur firmy United Launch Alliance (ULA).
Konstelacja satelitarna Wideband Global Satcom (WGS), obejmuje satelity telekomunikacyjne na orbicie geostacjonarnej i służy do komunikacji w zaprogramowanym spektrum częstotliwości pasma X i Ka. Z uwagi na wojskowe przeznaczenie, ich dokładne pozycje orbitalne nie zostały podane do wiadomości publicznej. Nie ma wątpliwości co do tego, że bezproblemowa łączność jest dzisiaj kluczowa w kontekście prowadzonych działań militarnych.
Stany Zjednoczone uważnie przyglądają się rosnącym możliwością zakłóceniowym ze strony Rosji czy Chin i opracowują w tym zakresie nowe rozwiązania technologiczne, mające zapewnić większy poziom bezpieczeństwa. Rywalizacja w kosmosie zaostrza się, a udział satelitów w tej domenie stale rośnie, co widzimy m.in. na przykładzie wojny na Ukrainie. Obecnie uznaje się, że kontrola przepływu informacji i danych to kluczowy obszar prowadzenia działań wojennych.
Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!
Tomek72
Czy doczekamy polskich satelitów ?