Reklama

Technologie wojskowe

Pierwszy test balistyczny Korei Północnej w 2024

Hwasongpho-17
Północnokoreański międzykontynentalny pocisk balistyczny Hwasongpho-17.
Autor. Ryan Chan/Flickr/CC0

Wystrzelona w niedzielę przez Koreę Północną w kierunku Morza Japońskiego rakieta była pociskiem balistycznym średniego zasięgu - podała armia Korei Południowej.

Reklama

Według japońskiego ministerstwa obrony rakieta przeleciała 500 km na wysokości 50 km i spadła do morza. Japoński nadawca publiczny NHK poinformował, że nie wleciała do wyłącznej strefy ekonomicznej Japonii. Poprzednio Korea Płn. wystrzeliła rakietę balistyczną 18 grudnia ub.r. Był to zaawansowany pocisk międzykontynentalny klasy ICBM na paliwo stałe Hwasong-18.

Reklama

Na początku stycznia Pjongjang przeprowadził ćwiczenia artyleryjskie z użyciem ostrej amunicji na swoim zachodnim wybrzeżu, w pobliżu wysp Korei Południowej. Tamtejsza ludność cywilna zmuszona była do schronienia się w bezpiecznych miejscach. Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un nazwał w zeszłym tygodniu Koreę Południową „głównym wrogiem” swojego narodu i stwierdził, że „nie będzie unikał wojny” z południowym sąsiadem.

Stosunki między obiema Koreami są obecnie najgorsze od dziesięcioleci. Pod koniec grudnia ub.r. Kim nakazał przyspieszenie przygotowań wojskowych do „wojny, która może rozpocząć się w każdej chwili”. Potępił „uporczywą i niekontrolowaną sytuację kryzysową”, jego zdaniem wywołaną przez Seul i Waszyngton podczas ich wspólnych ćwiczeń wojskowych w regionie.

Reklama

Czytaj też

W ubiegłym roku Pjongjangowi udało się umieścić na orbicie satelitę szpiegowskiego po otrzymaniu, według Korei Południowej, rosyjskiej pomocy technologicznej w zamian za dostawy broni do Rosji na potrzeby wojny Moskwy na Ukrainie.

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!