Reklama

Technologie wojskowe

Raytheon rozwinie prace nad hipersonicznymi „antyrakietami”

Autor. Raytheon Missiles & Defense

Amerykańska Agencja Obrony Przeciwrakietowej (Missile Defense Agency – MDA) wybrała Raytheon Missiles & Defense, dział firmy Raytheon Technologies, do kontynuacji prac nad pierwszym w swoim rodzaju pociskiem do zwalczania broni hipersonicznej znanym pod nazwą Glide Phase Interceptor (GPI). Pocisk GPI został zaprojektowany do przechwytywania broni hipersonicznej w jej fazie szybowania.

Reklama

Przyznana modyfikacja kontraktu o stałej, ostatecznej cenie, realizowana na zasadach Other Transaction Agreement, jest warta 41 mln dolarów i zwiększa całkowitą wartość zamówienia do 62 mln dolarów. Pozwoli ona firmie Raytheon Missiles & Defense na kontynuację prac nad projektem GPI. W tej fazie prac nastąpi również ostateczne określenie wymagań systemowych, a także zapewnione zostanie wsparcie dla przyspieszonego harmonogramu projektu.

Reklama
Nasz pocisk GPI jest oparty na wypróbowanej technologii przeciwrakietowej. Dzięki wykorzystaniu cyfrowej inżynierii i wysokiemu poziomowi gotowości technologicznej komponentów i podsystemów, które już teraz wykorzystywane są w programie Standard Missile i programach hipersonicznych, możemy robić błyskawiczne postępy w rozwoju tego nowego pocisku przechwytującego.
Tay Fitzgerald, prezes strategicznej obrony przeciwrakietowej w Raytheon Missiles & Defense
Reklama

Czytaj też

Naddźwiękowy pocisk GPI ma przechwytywać broń hipersoniczną podczas ostatniej fazy lotu, bo po ponownym wejściu w atmosferę ziemską, na wysokości 70 kilometrów. Wtedy pocisk nieprzyjaciela lotem ślizgowym porusza się ku swojej destynacji, zaś jego prędkość wielokrotnie przewyższa prędkość dźwięku.

Wystrzeliwane z okrętów przyszłe „antyrakiety" mają zostać zaprojektowane tak, aby były kompatybilne z systemami Aegis Ballistic Missile Defense i Baseline 9 Aegis Weapon System (kontrolowanie, śledzenie i reagowanie na zagrożenia hipersoniczne). Ponadto przewiduje się korzystanie z dodatkowych systemów. Jednym z nich mogłaby być opracowywana przez Northrop Grumman konstelacja satelitów Hypersonic and Ballistic Tracking Space Sensor (HBTSS). Jej idea zakłada wykorzystanie przyszłych satelitów, rozmieszczonych na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), do przesyłu informacji do GPI o nadchodzącym zagrożeniu. Innym kompatybilnym rozwiązaniem byłyby zmodyfikowane (o zdolności wykrywania i śledzenia hipersonicznych pocisków) radary SPY-6 od Raytheon Missiles & Defense.

Koncepcje, a dalej demonstratory powinny być gotowe do września 2022 roku. Agencja MDA po tym terminie wyselekcjonuje dwa podmioty do przeprowadzenia dalszych prac.

Opracowanie: Raytheon/Space24

Czytaj też

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. GB

    Był udany test hipersonicznego ARRW. Napisał o tym The Drive (The War Zone).

Reklama