Reklama

Technologie wojskowe

Suwerenna przestrzeń kosmiczna zaczyna się i kończy na ziemi

Autor. Raytheon/RTX Corporation

Przestrzeń kosmiczna jest mnożnikiem siły. Szybkie zrozumienie, jak, gdzie i kiedy chronić, manewrować lub przesuwać zasoby lądowe najlepiej osiąga się za pomocą własnych oczu ponad niebem. Oczu, które widzą poza granicami i przekazują dane niemal w czasie rzeczywistym.

Materiał sponsorowany przez firmę RTX Corporation

Przewaga wynikająca z lepszej świadomości sytuacyjnej pojawia się tylko wtedy, gdy dane z systemów satelitarnych są z odpowiednią szybkością i jakością przekazywane do decydentów, którzy mogą na ich podstawie podjąć skuteczne działania. Bez tego łańcucha zdarzeń, skupionego wokół suwerennej przestrzeni kosmicznej, zdolności mogą zostać znacząco osłabione.

Reklama

Współczesne misje wiążą się z potrzebą szybkiego i efektywnego rozwoju oraz integracji zdolności wywiadowczych, obserwacyjnych i rozpoznawczych (ISR), wykorzystujących technologie teledetekcji, takie jak czujniki elektrooptyczne i podczerwieni (EO/IR) czy radar z syntetyczną aperturą (SAR).

Inne misje koncentrują się na stopniowym dodawaniu nowoczesnych możliwości, aby sprostać dynamicznym zagrożeniom z zakresu walki elektronicznej. Istnieją również misje wymagające obu tych elementów oraz zdolności zarządzania danymi w ramach heterogenicznych, rozproszonych konstelacji satelitarnych. Osiągnięcie tych rezultatów wymaga kompleksowego rozwiązania.

W przestrzeni kosmicznej, na przykład w przypadku systemu SAR, warto mieć wyższą rozdzielczość obrazu, dokładność i stabilność celowania oraz przetwarzania pokładowego. Równie istotne jest posiadanie solidnego systemu naziemnego, aby zapewnić, że cały łańcuch zdarzeń – od potrzeby informacji do decyzji – przebiegnie sprawnie. Systemy kontroli naziemnej to miejsce, gdzie przedstawiciele Sił Zbrojnych i sektora rządowego najbliżej współpracują z przemysłem, realizując misje w obliczu najbardziej dynamicznych wyzwań.

Reklama

Jest oczywiste, że domena kosmiczna zmienia się szybciej niż kiedykolwiek” - stwierdził Tom Jost, zastępca dyrektora ds. systemów naziemnych w dziale Mission Solutions & Payloads firmy Raytheon, należącej do koncernu RTX.Dlatego systemy naziemne, które budujemy, muszą być adaptowalne i skalowalne, aby sprostać rosnącym wymaganiom misji i umożliwić operatorom dostarczanie właściwych danych szybko, dokładnie i bezpiecznie” - dodał.

Myśląc o naziemnych systemach dowodzenia i kontroli przestrzeni kosmicznej, łatwo wyobrazić sobie tradycyjne centra operacyjne z rzędami stanowisk roboczych, licznymi mapami i funkcjonalnymi wyświetlaczami. Te systemy nie były łatwe do modyfikacji pod kątem nowych misji – każdy satelita miał dedykowany system kontroli naziemnej.

Dzisiejsze wyzwania wymagają jednak wdrożenia nowoczesnego systemu kosmicznego, a naziemny system dowodzenia i kontroli musi umożliwiać te zmiany. Żadna z istniejących technologii orbitalnych, często dominujących w nagłówkach prasowych, nie zadziała bez zaawansowanych systemów naziemnych zdolnych do zbierania, przetwarzania i bezpiecznego przesyłania użytecznych danych decydentom.

Reklama

Osiąga się to poprzez rozwój modułowych, ewoluujących architektur oraz zastosowanie sprawdzonych w przemyśle procesów, takich jak inżynieria cyfrowa i ciągłe dostarczanie nowych możliwości – z cyberbezpieczeństwem wbudowanym na każdym etapie.

Rozwój ten osiąga się poprzez priorytetowe traktowanie zrównoważonego włączania komercyjnych i przystępnych cenowo zdolności wojskowych, które tworzą możliwości szybkiej poprawy efektywności misji w sektorze kosmicznym. Inżynieria cyfrowa, nowoczesne narzędzia i procesy dają szanse na szybkie usprawnienie planowania misji satelitarnych, przetwarzania danych, dowodzenia i kontroli oraz cyberbezpieczeństwa.

Segment kontroli naziemnej Raytheona działa na zasadach podobnych do branży IT, gdzie włączanie nowych możliwości lub aktualizacji systemów, takich jak aplikacje SAR i przetwarzania danych, musi być realizowane w ramach architektury misji bez zakłócania operacji.

Należy także znaleźć równowagę między dążeniem do szybkości a prawidłowym prowadzeniem misji z wykorzystaniem złożonych zdolności kosmicznych. Programy kosmiczne muszą uwzględniać wiele czynników, takich jak niezawodność, bezpieczeństwo, wydajność operacyjna i łatwość utrzymania. Kompleksowe systemy naziemne muszą być zdolne do orkiestracji nowoczesnych konstelacji satelitarnych i ewoluować w celu włączenia nowych możliwości architektonicznych już na etapie projektowania.

Kolejną kwestią jest cyberbezpieczeństwo. Systemy kontroli naziemnej Raytheona są budowane z myślą o obronie przed cyberatakami. Oznacza to, że są w stanie funkcjonować podczas ataku i posiadają wbudowane warstwy ochrony, które potrafią rozpoznawać ewoluujące zagrożenia. Raytheon ma szerokie doświadczenie w zakresie naziemnych systemów kosmicznych, umożliwiających zarządzanie wymaganiami dotyczącymi danych z dowolnej konstelacji satelitów. Za pomocą jednego systemu naziemnego Raytheon może zwiększyć szybkość i dokładność gromadzenia danych.

Systemy te są w stanie obsłużyć dużą ilość i złożoność danych dzięki otwartej i elastycznej bazie oprogramowania, którą można skalować w zależności od potrzeb użytkownika. Łączą one dane z satelitów i umożliwiają klientom bezpieczne wydobycie maksymalnej wartości z ich zasobów orbitalnych, zwiększając zakres użytecznych danych zbieranych przez satelity.

Od początku do końca, budując od podstaw

Raytheon buduje systemy naziemne, które kontrolują kluczowe misje kosmiczne dla swoich klientów. Obejmują one ostrzeganie przed pociskami, ich śledzenie i obronę przeciwrakietową, przetwarzanie danych oraz świadomość sytuacyjną w przestrzeni kosmicznej, służącą do śledzenia i charakteryzowania obiektów orbitujących wokół Ziemi. Raytheon specjalizuje się w opracowywaniu i wdrażaniu systemów zarządzania misjami, które są wykorzystywane do tworzenia codziennych planów operacyjnych, określających sposób użycia poszczególnych instrumentów lub czujników.

Zarządzanie misjami kosmicznymi musi uwzględniać szereg złożonych wymagań, które nie zawsze są ze sobą zgodne. Należy wziąć pod uwagę takie aspekty jak komunikacja w linii wzroku, priorytetyzacja czujników kosmicznych oraz zarządzanie anomaliami systemowymi.

Kolejnym aspektem jest przetwarzanie danych – architektura i algorytmy, które przekształcają informacje w decyzje możliwe do realizacji. Na przykład, gdy zbierane i obserwowane są nowe dane dotyczące Ziemi, pojawia się pytanie: czy występują zmiany w zebranych danych? Jeśli tak, to dla której misji są one istotne? Kto powinien te dane zobaczyć i przeanalizować? Struktury przetwarzania Raytheon danych szybko przetwarzają i dystrybuują informacje, aby trafiły one tam, gdzie są potrzebne do podejmowania decyzji.

Operatorzy realizują misje

Raytheon bierze odpowiedzialność za planowanie misji, przetwarzanie danych oraz dowodzenie i kontrolę. Sposób, w jaki firma zarządza każdym z tych obszarów, jest podporządkowany potrzebom operatora – osoby siedzącej przy konsoli i decydującej, co robić z tymi krytycznymi zasobami: jak nimi dowodzić, kontrolować je, planować ich użycie i reagować na zdarzenia.

Raytheon współpracuje z czołowymi firmami i klientami rządowymi, włączając ich w sektor kosmiczny, aby misje mogły być realizowane mądrzej, szybciej i na najwyższym poziomie. Nasze rozwiązania są operacyjnie istotne, gwarantując, że nasze systemy spełniają wymogi czasowe dla decyzji taktycznych, uwzględniając potrzeby użytkowników końcowych w systemie naziemnym od etapu projektowania po dostawę i na dalszym etapie.

Materiał sponsorowany przez firmę RTX Corporation

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!