Reklama

Technologie wojskowe

Szwecja przyjęła wojskową strategię kosmiczną

Start rakiety Maxus 9 z Esrange Space Center w lipcu 2017 r.
Start rakiety Maxus 9 z Esrange Space Center w lipcu 2017 r.
Autor. Swedish Space Corporation

Kilka dni przed szczytem NATO w Waszyngtonie Ministerstwo Obrony Szwecji poinformowało o przyjęciu wojskowej strategii kosmicznej, której celem jest m. in. „zabezpieczenie interesów Szwecji w zakresie obronności i bezpieczeństwa w przestrzeni kosmicznej”.

W listopadzie 2019 r. w Brukseli ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich NATO podjęli decyzję o traktowaniu przestrzeni kosmicznej jako kolejnego osobnego obszaru działań operacyjnych. Kosmos został tym samym uznany przez Sojusz za piątą domenę prowadzenia operacji militarnych - obok przestrzeni morskiej, lądowej, powietrznej i cyberprzestrzeni.

Szwecja jako „najmłodszy” członek Sojuszu Północnoatlantyckiego rozwija się również w zakresie wykorzystania przestrzeni kosmicznej do celów bezpieczeństwa i zapewnienia interesów państwa. Dowodem na to jest przyjęcie kilka dni przed rozpczęciem szczytu NATO w Waszyngtonie wojskowej strategii kosmicznej.

Reklama

Przestrzeń kosmiczna jest areną współpracy, ale jest też coraz bardziej konkurencyjna i sporna. Konkretnie oznacza to, że musimy być przygotowani na podjęcie, jeśli to konieczne, środków technicznych, politycznych, dyplomatycznych i wojskowych” – skomentował Minister Obrony Szwecji Pål Jonson.

W komunikacie resortu obrony podkreślono, że kosmos to przestrzeń, od której ludzkość staje się coraz bardziej zależna. Rozwój nowych technologii, podmiotów komercyjnych oraz publicznych pociąga za sobą potrzebę zabezpieczenia swoich interesów w tej nowej domenie operacyjnej. Kosmos od lat nie jest już domeną wykorzystywaną do celów pokojowych. W nowych warunkach, precyzyjna i kompleksowa strategia jest wobec tego niezbędna dla dalszego rozwoju państwa nie tylko gospodarczego, ale i wojskowego.

Reklama

Dzięki tej strategii wzmacniamy wymiar polityki kosmicznej w zakresie obronności i bezpieczeństwa, dzięki czemu Szwecja będzie lepiej przygotowana do sprostania wyzwaniom w przestrzeni kosmicznej oraz wykorzystania przestrzeni kosmicznej na potrzeby obronności i bezpieczeństwa” – dodał Minister Obrony Szwecji.

Obecnie treść dokumentu dostępna jest jedynie w języku szwedzkim. W komunikacie resortu obrony możemy przeczytać jednak o czterech filarach, na których opiera się strategia. Głównym celem jest „zabezpieczenie interesów Szwecji w zakresie obronności i bezpieczeństwa w przestrzeni kosmicznej”.

W związku z tym jako pierwszy filar wymienia się zapewnienie swobody działania w kosmosie poprzez zdolność przewidywania zagrożeń i stawiania im czoła. Prawdopodbonie sugerowany jest rozwój świadomośi sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej. Dokładna analiza tego tematu dostępna jest TUTAJ.

Reklama

Drugim filarem jest zbudowanie zdolności kosmicznych, które wesprą gotowość obronną państwa w momencie konfliktu zbrojnego lub sytuacji kryzysowej. Ostatnie dwa filary odnoszą się do prowadzenia spójnej polityki wewnętrznej i międzynarodowej w kontekście wykorzystania przestrzeni kosmicznej do celów obronnych i bezpieczeństwa.

Przedstawione przez Ministerstwo Obrony Szwecji filary pierwszej w historii tego państwa tego typu strategii nie mówią za wiele o konkrentych metodach działaniach. Przyjęcie dokumentu jest jednak niezwykle istotne, szczególnie przy tak rozwijającym się sektorze kosmicznym.

Przypomnijmy, że Szwecja staje się ważnym graczem w Europie ze względu na kosmodrom Esrange w Kirunie, z którego będą korzystać nie tylko firmy europejskie, ale i amerykańskie. Zdolności państwa w zakresie cywilnego wykorzystania kosmosu dostępne są [TUTAJ.](https://space24.pl/przemysl/rynek-globalny/szwecja-potencjal-kosmiczny-kandydata-do-nato)

Źrodło: Ministerstwo Obrony Szwecji

Reklama
Reklama

Komentarze