Technologie wojskowe
UE stawia na rozwój świadomości sytuacyjnej w kosmosie

Autor. ALEXANDRE LALLEMAND/Unsplash
Unia Europejska jasno deklaruje rozszerzenie swoich zdolności w zakresie świadomości w przestrzeni kosmicznej w ramach Partnerstwa EU SST (European Union Space Surveillance and Tracking). Czy słowa znajdą odzwierciedlenie w czynach?
Partnerstwo EU SST weszło w życie w listopadzie 2022 r. na mocy podpisanego porozumienia podpisanego przez 15 państw członkowskich. Jest to kontynuacja utworzonego w 2015 roku Konsorcjum, składającego się jak dotąd z siedmiu państw członkowskich: Francji, Niemiec, Włoch, Polski, Portugalii, Rumunii i Hiszpanii. Polska jest członkiem EU SST od 2018 roku i jest reprezentowana przez Polską Agencję Kosmiczną.
Europejska współpraca na rzecz bezpieczeństwa
Partnerstwo EU SST jest odpowiedzią na globalny problem występowania zagrożeń dla europejskiej floty satelitarnej w przestrzeni kosmicznej oraz problem „śmieci kosmicznych”, tj. zużytych satelitów i ich odłamków oraz elementów rakiet kosmicznych, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla infrastruktury kosmicznej.
System SST to sieć naziemnych i kosmicznych czujników zdolnych do badania i śledzenia obiektów kosmicznych wraz z możliwościami przetwarzania mającymi na celu dostarczanie danych, informacji i usług dotyczących obiektów kosmicznych krążących wokół Ziemi.

W obliczu rosnącej presji ze strony amerykańskiej administracji państwa europejskie szukają możliwości zwiększenie swojego potencjału obronnego. Dobrze wyraża to Emmanuel Macron, który stara się zmobilizować partnerów europejskich do bardziej aktywnego działania i wzięcia odpowiedzialności za siebie i Ukrainę. Jedną ze sfer, w których UE chce zwiększyć swoje zdolności jest wspomniane Partnerstwo EU SST.
Unia jasno na tak, ale co dalej?
Dokładnie taki przekaz popłynął z ust Pascala Fauchera, przewodniczącego Partnerstwa EU SST, podczas corocznej 11. konferencji Space Traffic Management sponsorowanej przez University of Texas w Austin.
„Postanowiliśmy wspierać i naprawdę przyspieszyć innowacje oraz wspierać konkurencyjność europejskiego przemysłu i start-upów w domenie SSA (red. - Space Situational Awareness; Świadomość Sytuacyjna w Kosmosie), aby skonsolidować ekosystem komercyjny” - stwierdził Faucher, cytowany przez portal Breaking Defense.
Przewodniczący wyjaśnił, że Partnerstwo łączy sieć naziemnych i kosmicznych czujników, a cały projekt jest finansowany przez Komisję Europejską oraz Agencję Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego (EUSPA). Pokrywa to sferę cywilną, natomiast Partnerstwo obejmuje również wykorzystanie systemów wojskowych. „Musimy oczywiście być mądrzy i połączyć siły, unikać niepotrzebnych duplikacji i maksymalizować nasze inwestycje w te zdolności dla celów cywilnych i obronnych” - skomentował.
Pytaniem otwartym pozostaje jednak, czy deklaracje znajdą odzwierciedlenie w konkretnych czynach. Podczas konferencji Faucher stwierdził, że już niedługo Partnerstwo EU SST pozyska nowe źródła finansowania w postaci zaangażowania trzech państw, chociaż nie wymienił ich z nazwy.
O potrzebie rozwoju świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej w ramach Unii Europejskiej przekonała się niedawno Polska, gdy na nasze terytorium spadły szczątki rakiety nośnej Falcon 9 od SpaceX. Kilka dni później Polska Agencja Kosmiczna otrzymała ostrzeżenie od EU SST o możliwym wejściu w atmosferę fragmentu chińskiej rakiety Jielong 3.