Reklama

Technologie wojskowe

USA: możliwości kosmiczne Rosji nie stanowią bezpośredniego zagrożenia

Autor. ESA/ID&Sense/ONiRiXEL (CC BY-SA 3.0 IGO) [esa.int]

Rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby powiedział w czwartek, że dążenia Rosji do uzyskania broni antysatelitarnej są „niepokojące”, jednak jej obecne możliwości nie stanowią „bezpośredniego zagrożenia dla niczyjego bezpieczeństwa”.

Reklama

Nie mówimy o broni, która może być używana do atakowania istot ludzkich bądź spowodowania fizycznych zniszczeń tu na ziemi” - powiedział Kirby. Ocenił, że dążenie Rosji do pozyskania takiej broni jest „niepokojące”, jednak obecnie „nie ma bezpośredniego zagrożenia dla niczyjego bezpieczeństwa”.

Reklama

Media amerykańskie poinformowały w środę, że wywiad USA posiada informacje o planie rozmieszczenia przez Rosję nuklearnego systemu antysatelitarnego w przestrzeni kosmicznej, co może stanowić zagrożenie międzynarodowe. Waszyngton powiadomił o tym sojuszników. Według dziennika „New York Times” obecni i byli urzędnicy amerykańscy oceniają, że broni nuklearnej nie ma na orbicie.

Należy pamiętać, że użycie takiej broni spowodowałoby niemałe zamieszanie na orbicie, w tym zagrożenie również dla systemów rosyjskich oraz dla załóg przebywającym na stacjach kosmicznych (ISS oraz Tiangong). Moskwa zdaje sobie sprawę kondycji swojego programu kosmicznego, dlatego ewentualne wykorzystanie broni antysatelitarnej, a tym bardziej nuklearnej wersji, rodzi wiele wątpliwości.

Reklama

Stany Zjednoczone pozostają zdecydowanym hegemonem w kwestii zdolności kosmicznych i regularnie rozwijają swoje systemy również wojskowe. # czwartek (15 lutego br.) amerykańska Agencja Obrony Antybalistycznej (MDA) i Agencja Rozwoju Kosmicznego (SDA), które podlegają Pentagonowi, umieściły na niskiej orbicie satelity wykrywające pociski rakietowe i hipersoniczne. Jednak warto podkreślić, że zbieżność w czasie jest tu przypadkowa.

Możliwość prowadzenia nieustannej obserwacji satelitarnej daje Pentagonowi jedną z jego najważniejszych przewag; armia USA jest w stanie jednocześnie wykrywać zagrożenia, przesyłać informacje pomiędzy poszczególnymi siłami, wysyłać do swojej broni bezzałogowej dane pozwalające namierzać cele, stale śledząc przy tym ruchy wroga i rozmieszczenie jego uzbrojenia.

Źródło: PAP/Space24.pl

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama