Reklama

Technologie wojskowe

USA przeprowadzą test pocisku Minuteman III

Autor. Vanderberg AFB

Stany Zjednoczone powiadomiły we wtorek Rosję o zamiarze przeprowadzenia testu nieuzbrojonego międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM), który ma się odbyć w nocy z wtorku na środę czasu lokalnego - poinformował Pentagon, cytowany przez CNN.

Reklama

Pocisk balistyczny Minuteman III zostanie wystrzelony z bazy sił kosmicznych Vandenberg, a jego test zaplanowano z wieloletnim wyprzedzeniem - powiedział rzecznik Pentagonu Pat Ryder na wtorkowej konferencji prasowej. Ryder określił test jako "rutynowy", który ma sprawdzić skuteczność i celność części amerykańskiej triady nuklearnej, na którą składają się rakiety balistyczne, nuklearne okręty podwodne i bombowce strategiczne.

Reklama

"Zgodnie ze standardowymi procedurami Stany Zjednoczone przekazały powiadomienie przed wystrzeleniem zgodnie z haskim kodeksem postępowania i zawiadomiły z wyprzedzeniem rząd rosyjski, zgodnie z naszymi istniejącymi zobowiązaniami dwustronnymi" – powiedział Ryder.

Czytaj też

Międzykontynentalna rakieta balistyczna LGM-30G Minuteman III to trzystopniowy pocisk pozwalający na przenoszenie na odległość 13 000 km nawet trzech niezależnie wycelowanych głowic termojądrowych o regulowanej mocy od 300 do 500 kT, przy czym umowy traktatowe ograniczają wykorzystanie jednej głowicy w ICBM.

Reklama
Konserwacja pocisku MInuteman II w silosie - fot. DoD
Konserwacja pocisku MInuteman II w silosie - fot. DoD

Firma Northrop Grumman pracuje nad pociskami balistycznymi nowej generacji - LGM-35A Sentinel, które mają trafić do floty Sił Powietrznych USA i tym samym zastąpić starzejącego się Minutemana III. Początkowo USAF koncentrowało się na rozwiązaniu przedłużenia operacyjności Minutemanów poprzez modernizacje, dzięki czemu pociski miały służyć obronie USA aż do 2050 r., lecz ze względu na ogromne koszty zdecydowano się na opracowanie nowych rozwiązań.

Czytaj też

Źródło:PAP / Space24
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!