Reklama

Technologie wojskowe

USA: opóźnienie programu pocisków ICBM nowej generacji

Test rakiety Minuteman III, 2 sierpnia 2017. Fot. US Air Force / afgsc.af.mil
Test rakiety Minuteman III, 2 sierpnia 2017. Fot. US Air Force / afgsc.af.mil

Z najnowszych informacji wynika, że wprowadzenie przez Stany Zjednoczone międzykontynentalnych pocisków balistycznych nowej generacji jednak się opóźni m.in. przez problemy z łańcuchem dostaw. Nowe rozwiązanie ma zastąpić rakiety Minuteman III, które są wykorzystywane w amerykańskiej armii od ponad 50 lat.

Reklama

Firma Northrop Grumman pracuje nad pociskami balistycznymi nowej generacji - LGM-35A Sentinel, które mają trafić do floty Sił Powietrznych USA i tym samym zastąpić starzejącego się Minutemana III. Początkowo USAF koncentrowało się na rozwiązaniu przedłużenia operacyjności Minutemanów poprzez modernizacje, dzięki czemu pociski miały służyć obronie USA aż do 2050 r., lecz ze względu na ogromne koszty zdecydowano się na opracowanie nowych rozwiązań. Pociski LGM-35A Sentinel miały zostać wprowadzone do armii już w maju 2029 r., natomiast z najnowszych informacji wynika, że proces ten wydłuży się o co najmniej kilkanaście miesięcy.

Reklama

Raport Government Accountability Office (GAO-instytucja kontrolna Kongresu) z 8 czerwca br. wskazuje, że międzykontynentalne pociski balistyczne nowej generacji, opracowywane przez firmę Northrop Grumman mogą osiągnąć początkową zdolność operacyjną dopiero między kwietniem a czerwcem 2030 r. Powodem opóźnienia projektu mają być problemy z łańcuchem dostaw (w tym niedobory materiałów i długi czas oczekiwania na podstawowe towary), wyzwania związane z unikalnym i złożonym oprogramowaniem oraz braki kadrowe. Amerykańskie media zaznaczają, że wykonawcy programu, nie odpowiedzieli od razu na prośby o komentarz w tej sprawie.

Czytaj też

Należy także pamiętać, że zakres programu Sentinel obejmuje setki obiektów i operacji na tysiącach kilometrów, a to wymaga stworzenia nowych technologii i infrastruktury, co również zwiększa ogólną złożoność programu. GAO zwraca także uwagę, że program zawiera wiele niedociągnięć, które skutkują jego nieskutecznym zarządzaniem, natomiast trwają pracę, aby dokonać odpowiednich zmian.

Reklama

Warto zaznaczyć, że program Sentinel o wartości 100 mld USD jest jednym z najważniejszych priorytetów amerykańskiego Departamentu Obrony. Przedstawiciele US Air Force (USAF) opisywali, że powstanie nowego, międzykontynentalnego pocisku balistycznego LGM-35A Sentinel ma zapewnić ciągłość strategicznego odstraszania i w znacznym stopniu unowocześni naziemną część amerykańskiej triady nuklearnej. "Ten system będzie wysoce odpornym i skutecznym środkiem odstraszającym, który zapewni nam i naszym sojusznikom globalną stabilność na nadchodzące dziesięciolecia." - oznajmił gen. J.Cotton, będący szefem Dowództwa Strategicznego Stanów Zjednoczonych (United States Strategic Command).

Silos pocisku Minuteman III w trakcie załadunku. Fot. U.S. Air Force/Michael Peterson
Silos pocisku Minuteman III w trakcie załadunku. Fot. U.S. Air Force/Michael Peterson

Służba pocisków LGM-35A Sentinel jest obecnie szacowana do końca 2070 r. Trafią one oczywiście do baz, w których obecnie stacjonują pociski LGM-30G, czyli kolejno do F.E. Warren w stanie Wyoming, Malmstrom w Montanie oraz Minot w Dakocie Północnej. Amerykanie mają obecnie ok. 450 operacyjnych silosów na rakiety międzykontynentalne, a ok. 400 z nich jest w dyżurze bojowym (z rakietami przygotowanymi do użycia i rozmieszczonymi głowicami). Zgodnie z traktatem New START każdy Minuteman III ma pojedynczą głowicę, choć wcześniej używano wielogłowicowych ładunków MIRV.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (1)

  1. oko

    Już widzę w wyobraźni jak śmigają do Moskwy :)

Reklama