Reklama

Systemy Nośne

Polska rakieta poleci w kosmos? Przed nami próba generalna

Rakieta Perun na testach w Ustce
Rakieta Perun na testach w Ustce
Autor. SpaceForest

Gdyńska firma SpaceForest planuje przeprowadzenie próbnego lotu swojej suborbitalnej rakiety Perun. Możliwe okno startowe otwiera się pod koniec czerwca i to właśnie wtedy będziemy mogli być świadkami „próby generalnej” przed długo wyczekiwanym lotem w kosmos. Start zostanie przeprowadzony z Centralnego Poligonu Sił Powietrznych, znajdującym się w Ustce.

Reklama

5 czerwca br. podczas konferencji inwestorskiej Space Day, która skupiała się na rozwoju polskiej branży kosmicznej mogliśmy dowiedzieć się ciekawych informacji na temat kilku firm z polskiego sektora kosmicznego, w tym gdańskiej firmy SpaceForest, która poinformowała, że już pod koniec czerwca br. planuje przeprowadzić lot testowy swojej rakiety suborbitalnej o nazwie Perun. Jak mogliśmy się dowiedzieć, próba zakłada osiągnięcie 50 km nad powierzchnią Ziemi i będzie swego rodzaju próbą generalną przed planowanym na jesień br. lotem w kosmos. Czerwcowy start zostanie przeprowadzony z Centralnego Poligonu Sił Powietrznych, znajdującym się w Ustce.

Reklama

Ostatnie testy odbyły się 21 lutego br. również w Ustce, gdzie firma SpaceForest przeprowadziła ćwiczenie procedur przedstartowych. Testy dotyczyły przygotowania stanowiska startowego, obsługi wyrzutni, komunikacji ze stacją naziemną RASEL oraz tankowania rakiety. Jak mogliśmy się dowiedzieć się z komunikatu gdyńskiej firmy - wszystkie wymienione testy zakończyły się sukcesem. SpaceForest planuje wykonać teraz lot przygotowawczy o niższym pułapie, którego głównym celem będzie sprawdzenie poprawności działania wszystkich systemów konstrukcji oraz test procedur bezpieczeństwa.

Czytaj też

Przypomnijmy, że polska rakieta suborbitalna Perun ma być systemem w pełni wielokrotnego użytku, umożliwiającym przeprowadzenie co najmniej 5 lotów z wykorzystaniem pojedynczego egzemplarza. Konstruowana jest z myślą o stworzeniu opłacalnej platformy do badań w środowisku mikrograwitacyjnym. Zgodnie z założeniami, mierzący 11 m długości system będzie w stanie unieść do 50 kg ładunku handlowego na wysokość do 150 km (przy blisko 1 t masy startowej całego układu).

Reklama
Rakieta suborbitalna Perun
Rakieta suborbitalna Perun
Autor. SpaceForest

Warto także zaznaczyć, że do najbliższego startu zostanie wykorzystany silnik hybrydowy SF1000, który jest niezbędny do korygowania lotu rakiety. Owa jednostka napędowa funkcjonuje w oparciu o ekologiczny materiał pędny (parafina w postaci stałej, podtlenek azotu jako ciekły utleniacz). Całość systemu tworzona jest przez gdyńską spółkę w ramach projektu SIR (Suborbital Inexpensive Rocket), dofinansowanego z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 (współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego). Pełna nazwa inicjatywy to „Sterowalna i odzyskiwalna rakieta suborbitalna z silnikiem hybrydowym SF1000 bazującym na ekologicznych materiałach pędnych".

Czytaj też

Pierwszy lot systemu odbył się jeszcze w 2020 r. na poligonie w Drawsku Pomorskim. System rozwijany przez SpaceForest zdołał wtedy wypełnić wszystkie zamierzone cele, osiągając planowany pułap niemal 10 km. Do tego testu został wykorzystany silnik SF200, który wytworzył ciąg rzędu 16 kN (kiloniutonów). Trzymamy kciuki, aby i tym razem wszystkie cele lotu testowego zostały osiągnięte, aby już za kilka miesięcy była możliwość podjęcia najważniejszego sprawdzianu, którym będzie długo wyczekiwany lot poza linię Karmana, czyli tzw. granicę kosmosu.

Źródło: Space24.pl/ SpaceForest

Reklama

Komentarze (4)

 1. MiP

  Do rakiety zapakować starego kawalera niech też tam leci 🙂

 2. rwd

  Niech skopiują V2, rakieta prosta i sprawdzona w działaniu i może wynosić o wiele większe ładunki niż to coś.

 3. Cave

  Poland CAN into space.

 4. Był czas_3 dekady

  Wygląda na rakietę przeciwlotniczą średniego/dalekiego zasięgu..Może by tak... (Patrz w sieci:"Rakiety WITU)

Reklama

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!