Reklama

Sektor krajowy

Thorium Space - kolejny krok w kosmos

Autor. Thorium Space

Thorium Space S.A. jest jedną z kilku firm na Świecie, która opanowała kluczową technologię dla zapewnienia bezpiecznej łączności satelitarnej opartą o płaskie, elektroniczne sterowane macierze antenowe w pasmach Ka i E. Spółka która współpracuje z branżowymi partnerami – francuskim Teledyne e2V i Szwedzkim Sivers Semiconductors chce w najbliższych latach budować mikro i małe satelity telekomunikacyjne dla podmiotów z całej Europy.

Reklama

Początek XXI wieku dla firm zajmującymi się nowoczesnymi technologiami można podsumować krótko – globalizacja w każdym możliwym zakresie. Wydawałoby się, że idea iż przedsiębiorca mający dobry i ciekawy pomysł, bez problemu znajdzie dostawcę kluczowych technologii i komponentów nawet na drugim końcu świata, nie ma słabych stron.

Reklama

Ekspertów wskazujących, że taka wiara może w pewnym momencie okazać się bardzo zwodnicza, nie słuchano zbyt uważnie. No bo przecież biznes znosi wszystkie ograniczenia polityczne, a świat jest tak mały, że dostawy nie mogą niczym zostać zakłócone. Druga dekada XXI wieku przyniosła jednak bolesną dla wielu weryfikację tych idealistycznych idei. Pandemia Covid- 19 oraz wojna w Ukrainie przypomniały złotą zasadę – że pewnym można być tylko tego nad czym ma się pełną kontrolę.

Czytaj też

Kluczowa niezależność

30 maja br. w warszawskiej siedzibie Thorium Space odbyła się prezentacja najnowszych planów rozwojowych spółki, która jestem jednym z najbardziej innowacyjnych podmiotów branży kosmicznej w tej części Europy. Thorium Space, które w 2020 roku otrzymało przyznawany przez dziennik Rzeczpospolita tytuł "Orła Innowacji", zalicza się do grona kilku firm na świecie które opanowały kluczową dla bezpiecznej kosmicznej łączności technologię w pełni elektronicznego sterowania wiązką w pasmach Ka i E.

Reklama

Spółka, która współpracuje z branżowymi liderami – francuskim Teledyne e2V i szwedzkim Sivers Semiconductors wykorzystując swoje doświadczenie w pracach badawczo – rozwojowych nad innowacyjnymi rozwiązaniami kosmicznymi, chce w najbliższych latach budować mikro i małe satelity dla podmiotów z całej Europy. W swojej prezentacji prezes Thorium Space podkreślał, że choć dla wielu osób, w tym jego samego była to oczywistość od dawna – To był jeden z powodów dla których postanowiłem zostawić wygodną posadę w branżowym gigancie i zacząć coś własnego – mówił Rymaszewski, ostatnie lata pokazały dobitnie jak ważna jest kosmiczna niezależność.

Czytaj też

Rymaszewski wskazywał, że kraje które nie mają pełnej kontroli nad swoimi satelitami oraz kosmicznymi systemami łączności, skazane są na ryzyko, że w pewnym momencie utracą dostęp do oferowanych przez nie danych. – Ile krajów w Europie korzystało przed 2022 rokiem z rosyjskich satelitów komunikacyjnych? Czy patrząc na to co dzieje się w Ukrainie, naprawdę wierzymy, że ta łączność nie była inwigilowana? A jeśli nawet nie, to jaką mamy gwarancję, że nagle nie zostanie nam wyłączona? – pytał.

Firma Thorium Space planuje w najbliższych latach stać się jednym z wiodących producentów mikro i małych satelitów w Europie, a swoją ofertę kieruje do podmiotów z naszego kontynentu, które chcą mieć zagwarantowaną pełną kontrolę nad swoimi satelitami i terminalami SATCOM.

*Materiał sponsorowany

Źródło: Thorium Space

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!