Technologie wojskowe
Wojna w kosmosie. Siły Kosmiczne przygotowują się do konfliktu
Amerykańskie siły kosmiczne (U.S. Space Force; USSF) wybrały sześć firm, które opracują projekty poligonu szkoleniowego, symulującego wojnę w przestrzeni okołoziemskiej. Wojsko podkreśla, że w obecnych czasach należy być przygotowanym na każdy konflikt, również ten, który mógłby rozegrać się w kosmosie.
22 maja br. Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych poinformowały w oficjalnym oświadczeniu o wytypowaniu sześciu podmiotów, których zadaniem będzie opracowanie poligonu doświadczalnego do walki elektromagnetycznej. Ma on symulować scenariusze konfliktu w kosmosie, czyli przestrzeni, która od 2019 r. jest uznawana przez NATO jako piąta domena prowadzenia operacji militarnych.
Wybrane firmy to Nou Systems, ExoAnalytic Solutions, TMC Design, HII Mission Technologies Corp, Parsons Government Services Inc i Lockheed Martin. Spółki dostały od USSF półroczne kontrakty na opracowanie koncepcji wyspecjalizowanego środowiska szkoleniowego, dzięki któremu żołnierze Sił Kosmicznych (nazywani także Strażnikami) będą w stanie się przygotować do obrony kluczowych systemów satelitarnych przed wrogimi działaniami, w tym m.in. przed cyberatakami.
Siły Kosmiczne nie ujawniły wartości kontraktów ani harmonogramu wyboru ostatecznego projektu. Planowany poligon doświadczalny jest częścią programu tworzenia infrastruktury testów operacyjnych i szkoleniowych (OTTI), który jest prowadzony przez Dowództwo Szkolenia i Gotowości Kosmicznej (STARCOM) oraz Dowództwo Systemów Kosmicznych (SSC). Obejmuje on wysokiej jakości symulatory, odpowiednie obiekty do testowania określonego sprzętu i taktyk, a także narzędzia rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej.
Szef operacji kosmicznych US Space Force, gen. Chance Saltzman skomentował opisywane plany, podkreślając, że wojskowi potrzebują takich miejsc szkoleniowych, gdyż muszą być przygotowani na potencjalny konflikt również w tej domenie. Z każdym kolejnym rokiem zagrożeń dla infrastruktury kosmicznej USA przybywa, dlatego USSF rozwija zdolności w kierunku obrony swoich technologii.
Odpowiednie przygotowanie amerykańskich Sił Kosmicznych jest jedną z podstawowych kwestii, która była wielokrotnie poruszana przez przedstawicieli najwyższego szczebla. Tego typu wnioski zostały wyciągnięte m. in. na podstawie trwającej wojny na Ukrainie. Wydarzenia ostatnich lat uświadamiają nas, jak istotnym elementem są technologie kosmiczne, zapewniające wojsku m.in. łączność czy nawigację. Zastosowanie satelitów podczas konfliktu zbrojnego powoduje, że stają się one także celem ataku wroga.
Od wielu lat wojskowi podkreślają także tempo rozwoju militarnych zdolności kosmicznych Chin oraz Rosji. Szczególnie ważne jest zatem, aby przygotować personel do odparcia wrogich działań ze strony tych państw. Jednym z przykładów szkolenia w tym zakresie jest ćwiczenie „Red Skies”, które zostało zorganizowane pod koniec 2023 r. W ramach szkolenia personel USSF pozyskał umiejętności niezbędne do reagowania na potencjalne ataki wymierzone w amerykańskie systemy satelitarne.
Źródło: USSF/Space News/Space24.pl