Reklama

Wojsko Polskie ćwiczy operacje kosmiczne

Autor. Creotech S.A.

Polska po raz trzeci wzięła udział w ćwiczeniu Global Sentinel – jednej z kluczowych międzynarodowych inicjatyw wojskowych w zakresie operacji kosmicznych. Wydarzenie, zorganizowane przez Dowództwo Sił Kosmicznych USA, zgromadziło przedstawicieli 29 państw, w tym pododdział z ARGUS, reprezentujący Siły Zbrojne RP oraz NATO Space Operations Center.

Global Sentinel to cykliczne, wielonarodowe ćwiczenie organizowane przez Dowództwo Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych (USSPACECOM). Jego celem jest rozwój zdolności obronnych i skutecznego reagowania na zagrożenia w przestrzeni kosmicznej. Tegoroczna edycja odbyła się w dniach 28 kwietnia – 9 maja 2025 r. na terenie Vandenberg Space Force Base w Kalifornii – jednej z kluczowych baz dowodzenia operacjami kosmicznymi USA.

Reklama

Ćwiczenie gromadzi wojskowych, specjalistów ds. przestrzeni kosmicznej i analityków z państw członkowskich NATO oraz partnerów z Azji, Afryki i Ameryki Południowej. Każdy kraj tworzy swoje Narodowe Centrum Operacji Kosmicznych, a następnie współpracuje z innymi w ramach Zintegrowanego Centrum Koalicyjnego, koordynującego działania w skali światowej.

Takie podejście umożliwia wymianę wiedzy i doświadczeń, a także uczy wzajemnego zaufania i wspólnego reagowania na zagrożenia w przestrzeni kosmicznej, która z definicji nie zna granic państwowych. Na potrzeby ćwiczenia każde uczestniczące państwo powołało własne Centrum Operacji Kosmicznych, którego zadaniem było monitorowanie sytuacji orbitalnej i reagowanie na symulowane incydenty.

Ćwiczenie Sentinel 2025
Ćwiczenie Sentinel 2025
Autor. U.S. Space Force

Polska zbudowała je we współpracy żołnierzy Agencji Rozpoznania Geoprzestrzennego i Usług Satelitarnych z cywilnymi ekspertami z Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA), tworząc zgrany zespół zdolny do analizy danych satelitarnych, reagowania na zagrożenia oraz prowadzenia oceny sytuacyjnej w czasie rzeczywistym.

„Udział żołnierzy z ARGUS w ćwiczeniu Global Sentinel 2025 to nie tylko symboliczny debiut, ale także dowód na to, że Polska konsekwentnie buduje swoją pozycję w najbardziej zaawansowanej technologicznie domenie współczesnych działań – przestrzeni kosmicznej. […] Ćwiczenia pokazały, że Polska jest w stanie współdziałać z partnerami z NATO, odpowiadać na zagrożenia oraz rozwijać własne systemy satelitarne i rozpoznawcze.” - poinformowano w oficjalnym komunikacie.

Reklama

Ćwiczenia Global Sentinel to nie tylko wymiana doświadczeń, ale także sprawdzian gotowości operacyjnej. Scenariusze podgrywki obejmowały pełne spektrum zdarzeń kosmicznych – od wyniesień orbitalnych, przez ponowne wejścia obiektów w atmosferę, po operacje bliskiego podejścia i symulacje użycia broni antysatelitarnej.

Autor. Wojsko Polskie.pl

Dzięki temu możliwe było nie tylko przetestowanie procedur reagowania na zagrożenia, ale też identyfikacja słabych punktów oraz obszarów wymagających usprawnień. Kluczowe znaczenie miała współpraca z amerykańską 18. Eskadrą Obrony Kosmicznej (18th Space Defense Squadron), odpowiedzialną za dostarczanie danych z zakresu świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej (Space Situational Awareness, SSA).

Źródło: Wojsko Polskie.pl, Space24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama