Reklama

Technologie wojskowe

Wojsko Polskie kupiło przenośne terminale satelitarne

Autor. GISS Sp. z o.o.

Agencja Uzbrojenia powiadomiła o zawarciu umowy na dostawę 100 przenośnych terminali satelitarnych SHF szczebla taktycznego. Urządzenia mają być dostarczane na użytek polskich sił zbrojnych w latach 2022-2024.

Reklama

Kontrakt na dostawę terminali satelitarnych SHF (ang. Super High Frequency) szczebla taktycznego został zawarty pomiędzy Skarbem Państwa (reprezentowanym przez Agencję Uzbrojenia) a firmą GISS Sp. z o.o., w terminie 28 lutego br. Przedmiotem podpisanej umowy jest dostawa 100 kompletów terminali satelitarnych w wersji przenośnej wraz z wyposażeniem oraz pakietem szkoleniowym.

Reklama

Terminale mają zostać dostarczone na użytek Sił Zbrojnych RP w latach 2022-2024. Kwota, na jaką opiewa umowa, to 38,1 mln PLN (kwota brutto).

Terminale satelitarne SHF szczebla taktycznego w wersji przenośnej mają zapewniać niezawodną, mobilną oraz nieograniczoną terytorialnie łączność satelitarną dla pododdziałów Sił Zbrojnych RP. Urządzenia mają być wykorzystywane przez zgrupowania i formacje wykonujące zadania w oddaleniu od sił głównych i dowództw - w działaniach na terenie kraju oraz poza jego granicami.

Reklama

Czytaj też

Źródło: Agencja Uzbrojenia

Reklama

Komentarze (2)

  1. Tomek72

    Mówi się, że NIE MA GŁUPICH PYTAŃ - czym te terminale różnią się od tego co oferuje Starlink i jego konkurenci ? - pytam, żeby zrozumieć, bo rozumiem że bezpieczeństwo TRANSMISJI może (i powinno) być zapewnione na wielu poziomach. Czy terminale GISS są np BARDZIEJ ODPORNE na systemy zakłócania transmisji? Czy mają mniejsze "tło" ? Czy może jedynym ich atutem jest to że są polskie i "bardziej odporne" na warunki poligonowe (co da się osiągnąć stosunkowo niskim kosztem) .... Pytam - bo naprawdę nie wiem - w dodatku jestem ZWOLENNIKIEM promowania polskich rozwiązań ale TYLKO wtedy kiedy to ma uzasadnienie koszt > efekt

  2. Wojtek_3

    Czyżby w końcu decydenci dojrzeli że głębia operacyjna nam się powiększa i nie koniecznie wystarczą gołębie pocztowe

Reklama