- WIADOMOŚCI
Wojskowe satelity dla Polski po udanym teście
Wiceminister Obrony Narodowej Paweł Bejda poinformował o udanych testach satelitów obserwacyjnych od Airbus Defence and Space. Jednostki będą wykorzystywane na potrzeby wojska.
W program nowych satelitów obserwacyjnych dla Wojska Polskiego odnotowano kolejne postępy. Z wynikiem pozytywnym zakończyły się testy termiczno-próżniowe dwóch satelitów budowanych przez Airbus Defence and Space w ramach programu POLEOS.
„Kolejne satelity obserwacyjne dla Wojska Polskiego coraz bliżej wyniesienia. Z wynikiem pozytywnym zakończyły się testy termiczno-próżniowe dwóch satelitów budowanych przez Airbus Defence and Space w ramach programu POLEOS. System optoelektronicznej obserwacji Ziemi pozwoli na pozyskiwanie danych obrazowych o wysokiej rozdzielczości.” - poinformował minister Bejda na platformie X.
Dodał, że wyniesienie satelitów na orbitę okołoziemską zaplanowano na przyszły rok.
Kolejne satelity obserwacyjne 🛰️ dla Wojska Polskiego coraz bliżej wyniesienia. Z wynikiem pozytywnym zakończyły się testy termiczno-próżniowe dwóch satelitów budowanych przez @AirbusSpace w ramach programu #POLEOS. System optoelektronicznej obserwacji Ziemi pozwoli na… pic.twitter.com/Vq41RcTlcN
— Paweł Bejda (@pawelbejda) February 27, 2026
System POLEOS i zakończone szkolenie
Przypomnijmy, że na mocy umowy zawartej w grudniu 2022 roku z Airbus Defence and Space, Polska pozyska dwa satelity obserwacyjne o bardzo wysokiej rozdzielczości (do 30 cm), wraz z kompletnym segmentem naziemnym. W skład systemu wejdzie krajowa stacja odbioru zobrazowań, umożliwiająca pełną autonomię w zadaniowaniu i przetwarzaniu danych.
„System POLEOS to jeden z głównych elementów na drodze do osiągnięcia przez Polskę pełnej autonomii i suwerenności w zakresie satelitarnej obserwacji Ziemi. Pozyskane satelity będą wykorzystywane zarówno na potrzeby wojskowe, jak i cywilne. Już wkrótce Polska będzie miała największe możliwości w tym zakresie spośród wszystkich państw europejskich.” – skomentował płk Leszek Paszkowski, szef Agencji Rozpoznania Geoprzestrzennego i Usług Satelitarnych (ARGUS).
Wraz z rozwojem technologii, rozwijają się kompetencje polskich żołnierzy z zakresu obsługi systemu. 31 października zakończył się 9-tygodniowy etap akademicki szkolenia. Zajęcia obejmowały szeroki zakres zagadnień – od podstaw mechaniki orbitalnej, poprzez segment naziemny i zarządzanie misjami, aż po zaawansowane techniki analizy zobrazowań.
