Reklama

Technologie wojskowe

Zabezpieczono łączność satelitarną polskim żołnierzom za granicą

Autor. Airbus

Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 poinformowały o zawarciu porozumienia dotyczącego dzierżawy segmentu satelitarnego dla stacji VSAT zabezpieczającego system łączności dla Polskich Kontyngentów Wojskowych (PKW). Umowa obowiązuje w okresie od dnia 16.05.2023 r. do dnia 15.05.2024 r.

Reklama

W komunikacie spółki, należącej do Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) czytamy, że w dniu 09.05.2023 r. Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 S.A. podpisały z Centrum Zasobów Cyberprzestrzeni Sił Zbrojnych umowę na „Dzierżawę segmentu satelitarnego dla stacji VSAT zabezpieczającego system łączności dla Polskich Kontyngentów Wojskowych (PKW)" w okresie od dnia 16.05.2023 r. do dnia 15.05.2024 r. Jest to niezwykle ważne, gdyż pozwoli zabezpieczyć łączność poza granicami kraju, gdzie niezawodność i bezpieczeństwo przesyłanych informacji są kluczowe.

Reklama

WZŁ-1 S.A. świadczą usługi dostępu do segmentu satelitarnego dla SZ RP od 2007 r. Spółka posiada dedykowane Centrum Satelitarne odpowiedzialne za spełnienie wymagań technicznych Zamawiającego. Głównym zadaniem Centrum jest kompleksowe zarządzanie i administrowanie pasmem satelitarnym dostarczanym do SZ RP. Jest to szczególnie ważne w kontekście dostarczania bezpiecznej i niezawodnej łączności na potrzeby PKW, czy też realizowanych przez SZ RP dyżurów bojowych.

Czytaj też

Wraz z początkiem obecnego roku, WZŁ-1 poinformowało także o zawarciu porozumienia dotyczącego dostępu do pasma dla wojsk poza granicami kraju w ramach PKW Irak. Wojsko Polskie, dzięki udostępnionemu pasmu, ma zachować stabilną i nieprzerwaną łączność satelitarną, niezależnie od miejsca rozlokowania. Aby było możliwe korzystanie z tych zdolności, konieczne jest zapewnienie pasma transmisji sygnału satelitarnego oraz obsługi urządzeń nadawczo-odbiorczych.

Reklama

Od dłuższego czasu Wojsko Polskie używa Przenośno-Przewoźnego Terminalu Satelitarnego PPTS-1,8 v.2. Zapewnia on wielopasmową łączność na szczeblu operacyjnym i taktycznym. Pracuje on w trzech zakresach częstotliwości: C, X i Ku oraz topologiach sieciowych: gwiazda, krata i połączeniach punkt-punkt. Spełnia w pełni parametry satelitarne określone w dokumentach standaryzacyjnych NATO (STANAG 4484 i 4486) oraz MIL-STD 188-164A. Terminal jest wykonany w wersji militarnej i wyposażony w zestaw antenowy FlyAway 1,8m (v.1) lub 2,4m (v.2).

Źródło: Wojskowe Zakłady Łączności nr. 1 S.A.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!