Technologie wojskowe
Pentagon zaprasza sojuszników do wsparcia centrum operacyjnego GPS
W ostatnim czasie Departament Obrony USA zwrócił się do kilku sojuszników z zaproszeniem do udziału w operacjach satelitów GPS poprzez przydzielenie własnego personelu wojskowego do służby u boku 2. Eskadry Operacji Kosmicznych Sił Kosmicznych. Według dowódcy jednostki amerykańskiej, będzie to skutkować zacieśnieniem partnerstwa w zakresie pozyskiwania danych wywiadowczych oraz okazją do nauki dla wszystkich stron.
Kilka tygodni temu, bowiem 21 kwietnia br. dowódca 2. Eskadry Operacji Kosmicznych Sił Kosmicznych, ppłk. Robert Wray w rozmowie z mediami poinformował o zaproszeniu z jakim Departament Obrony Stanów Zjednoczonych zwrócił się do swoich siedmiu sojuszników. Inicjatywa dotyczy możliwości wysłania swojego personelu wojskowego do służby przy wyżej wymienionym komponencie wojskowym w celu udziału w operacjach satelitów GPS. Zaproszenie zostało skierowane do czterech członków partnerstwa Five Eyes (z wyjątkiem samych USA), czyli Australii, Kanady, Nowej Zelandii i Wielkiej Brytanii, a także do Francji, Niemiec oraz Japonii. Ppłk Wray dodał, że tego typu ruch wzmocni partnerstwo z sojusznikami oraz będzie okazją do wzajemnego przekazania sobie wiedzy o technologiach kosmicznych i pozyskiwaniu danych wywiadowczych.
Zaproszenie Pentagonu do wsparcia centrum operacyjnego GPS jest kolejnym przykładem zacieśniania współpracy z państwami sojuszniczymi w zakresie wykorzystania domeny kosmicznej. Warto zaznaczyć, że informacja o inicjatywie pojawiła się niecały miesiąc po zakończeniu innych ćwiczeń sojuszniczych o nazwie Schriever Wargame 2023, czyli gry wojennej, której zadaniem było zbadanie wykorzystania przestrzeni kosmicznej i cyberprzestrzenią w trakcie konfliktu zbrojnego. Według informacji zamieszczonych na stronie internetowej Sił Kosmicznych USA (USSF), w projekcie zakończonym 31 marca br. brało udział 350 ekspertów wojskowych, cywilnych i komercyjnych, z ponad 25 dowództw i agencji w USA, a także międzynarodowi partnerzy z Australii, Kanady, Francji, Niemiec, Japonii, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii oraz 14 podmiotów komercyjnych.
Czytaj też
W celu lepszego zobrazowania ewentualnego udziału zagranicznych partnerów u boku 2. Eskadry Operacji Kosmicznych Sił Kosmicznych warto przedstawić, czym dokładnie zajmuje się dana jednostka, należąca do komponentu USSF - Delta 8 z siedzibą w bazie Schriever w stanie Kolorado. Dostępne informacje wskazują, że 2. Eskadra zapewnia kontrolę nad 38 satelitami GPS odpowiadającymi za pozycjonowanie, nawigację i synchronizację (PNT), z których 31 jednostek pozostaje aktywnych, 1 testowy oraz 6 zapasowych. Portal informacyjny dodaje, że urządzenia satelitarne posiadają również instrument Nuclear Detection System do wykrywania sygnałów elektromagnetycznych spowodowanych wybuchem jądrowym.
Kontrolowanie satelitów przez Eskadrę jest możliwe, dzięki Głównej Stacji Kontroli (MCS) oraz sieci stacji monitorujących i anten naziemnych, które zbierają sygnały satelitów i przekazują je do analizy. W MCS z kolei dane te są przetwarzane, a następnie udostępniane na potrzeby operacji wojskowych. Wspomniane stacje naziemne wraz z antenami znajdują się na Przylądku Canaveral na Florydzie, Wyspie Wniebowstąpienia na Oceanie Atlantyckim, wyspie Diego Garcia na Oceanie Indyjskim oraz Kwajalein, czyli największym atolu w archipelagu Wysp Marshalla.
Czytaj też
Wspólne działanie w ramach operacji satelitów GPS może skutkować wieloma korzyściami dla państw biorących udział w projekcie. GPS to sprawdzony system satelitarny, który jak podkreśla dowódca 2. Eskadry, nawet przy złych warunkach pogodowych może podać lokalizację oddaloną tylko o 0,6 m od konkretnego celu. Praktyczna nauka obsługi tych jednostek satelitarnych oraz wykorzystania danych to istotny element szkolenia nowoczesnych sił zbrojnych państw.