Reklama

Zestawy do walki elektronicznej dla Wojska Polskiego

USA, GPS, satelita, nawigacja, Lockheed Martin
Wizualizacja satelity nawigacyjnego GPS IIIF.
Autor. Lockheed Martin

Agencja Uzbrojenia wybrała dostawcę zestawów do zakłócania nawigacji satelitarnej o kryptonimie Heliotrop. Kontrakt przypadł czeskiej spółce URC Systems spol. s.r.o.

Postępowanie w programie o kryptonimie Heliotrop zostało zainicjowane w listopadzie 2020 r. przez ówczesny Inspektorat Uzbrojenia MON (zastąpiony przez Agencję Uzbrojenia, która rozpoczęła działalność w 2022 r.). Od momentu ogłoszenia pojawiło się kilka pytań i sprostowań, w tym informacja z marca 2025 r., w którym AU wskazała dwie firmy: czeska spółka URC Systems spol. s.r.o. oraz polska GISS sp. z o. o.

W marcu 2025 r. Agencja poinformowała, że kwota, którą zamierza przeznaczyć na zakup zestawów w ramach programu Heliotrop to 18 milionów PLN brutto. Cena za rozwiązania czeskiej spółki to 15,6 mln PLN netto, natomiast warszawskiego GISS - 63,6 mln PLN brutto.

Reklama

Czesi zwycięzcą przetargu

30 maja 2025 r. AU wybrało najkorzystniejszą ekonomicznie ofertę spółki URC Systems spol. s.r.o., która zobowiązała się do dostarczenia w ciągu 24 miesięcy 18 przenośnych zestawów do zakłócania systemów nawigacji satelitarnej wraz z testami, szkoleniem personelu, dostarczeniem zestawów części zamiennych oraz opracowanie dokumentacji technicznej i udzielenie licencji na dokumentację techniczną zamawiającemu. Okres gwarancji wynosi 36 miesięcy.

Pozyskanie przez Siły Zbrojne RP tego typu systemów, zaliczanych do środków walki elektronicznej, znacząco wzmocni zdolności w zakresie zwalczania systemów bezzałogowych oraz skutecznie utrudni działanie i manewrowanie siłom przeciwnika. Systemy nawigacji satelitarnej są niezbędnym narzędziem na współczesnym polu walki. Obecnie wykorzystywane systemy to przede wszystkim amerykański GPS-NAVSTAR, europejski Galileo, rosyjski GLONASS oraz chiński BeiDou.

Reklama

Komentarze

    Reklama