Reklama

BEZPIECZEŃSTWO

"Udany test o wielkim znaczeniu" w ośrodku rakietowym Pjongjangu

Fot. Wikipedia/Steve Herman/Domena publiczna
Fot. Wikipedia/Steve Herman/Domena publiczna

Jak podała oficjalna rządowa agencja prasowa KCNA, 7 grudnia na poligonie rakietowym Sohae w Korei Północnej przeprowadzono „udany test o wielkim znaczeniu”. O tajemniczej próbie wiadomo póki co bardzo niewiele, choć wcześniejsze przeznaczenie koreańskiego ośrodka testowego sprzyja spekulacjom i domysłom.

Korea Północna przeprowadziła na poligonie rakietowym Sohae "udany test o wielkim znaczeniu" - poinformowała dzień po wydarzeniu (niedziela 8 grudnia) oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA, nie podając jednak, co zostało przetestowane. KCNA podkreśliła, że wynik testu, który został przekazany władzom, będzie miał "znaczny wpływ na zmianę w najbliższej przyszłości strategicznej pozycji" Korei Północnej.

Według zachodnich komentatorów, Koreańczycy z Północy przeprowadzili prawdopodobnie naziemną, statyczną próbę silnika rakietowego, co może oznaczać przygotowania do wznowienia testów napędów zdatnych do użycia w rakietach dalekiego zasięgu lub przy wynoszeniu na orbitę satelitów. W przeszłości ośrodek w Sohae pełnił także funkcję centrum kosmicznego KRLD.

Agencja KCNA poinformowała o przeprowadzeniu testu dzień po tym, jak ambasador Korei Północnej przy ONZ oznajmił, że tematu denuklearyzacji jego kraju "nie ma już na stole" negocjacyjnym i rozmowy z USA nie są potrzebne, ponieważ dialog ten był grą amerykańskiej administracji na użytek wyborców.

Pjongjang dał Waszyngtonowi czas do końca roku na przedstawienie propozycji, która przełamałaby impas w negocjacjach. Władze KRLD domagają się, by USA odstąpiły od polityki narzucania Korei Północnej "bezwarunkowej denuklearyzacji".

Nieporozumienia wywołane żądaniami Pjongjangu wobec Waszyngtonu i wznowienie testów rakietowych w ostatnich tygodniach postawiły pod znakiem zapytania szanse na wypracowanie porozumienia z północnokoreańskim reżimem.

Korea Północna zasygnalizowała już, że jeśli władze USA nie wystąpią z nowymi propozycjami, to może wznowić wstrzymane próby broni jądrowej i testy rakiet balistycznych dalekiego zasięgu.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!