Reklama

BEZPIECZEŃSTWO

US Air Force doposaży rezerwowe F-16 w nowe odbiorniki GPS

Ilustracja: Collins Aerospace
Ilustracja: Collins Aerospace

Firma Collins Aerospace dostarczy Siłom Powietrznym USA nowe, odporne na zakłócanie odbiorniki GPS z przeznaczeniem dla myśliwców F-16. Dostawa obejmie samoloty pozostające na wyposażeniu Gwardii Narodowej oraz rezerw Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Realizacja zamówienia będzie kosztowała blisko 30 mln USD.

Departament Obrony USA przyznał spółce Collins Aerospace zamówienie na nieokreśloną liczbę nowych odbiorników nawigacyjnego sygnału satelitarnego GPS dla samolotów F-16 pozostających w zasobach Gwardii Narodowej i rezerw Sił Powietrznych USA. Mowa o urządzeniach DIGAR (Digital GPS Anti-Jam Receiver) zapewniających dodatkową osłonę systemu geolokalizacji przeciw urządzeniom zakłócającym przeciwnika. Całkowity koszt dostawy i instalacji sprzętu wyceniono na blisko 30 mln USD. Okres realizacji zamówienia potrwa do końca września 2023 roku.

Na mocy kontraktu wskazane samoloty F-16 mają stać się pierwszymi myśliwcami US Air Force wyposażonymi w najnowszą wersję systemu DIGAR. Zadaniem nowych odbiorników będzie zapewnienie maszynom amerykańskiej Gwardii Narodowej i rezerw sił powietrznych niezawodnej obsługi nawigacyjnej w zasięgu działania wrogich systemów walki radioelektronicznej. Integracja DIGARa nie wymaga żadnych zmian w istniejącym oprogramowaniu i wyposażeniu myśliwców, co zmniejsza ryzyko i koszty związane z modernizacją.

Zbudowany na otwartej architekturze systemu, DIGAR jest przeznaczony do użytku na różnych platformach lotniczych, w tym na wiropłatach, samolotach bojowych i transportowych oraz lekkich i ciężkich systemach bezzałogowych. Prace modernizacyjne będą kontynuowane w głównych zakładach Rockwell Collins w Cedar Rapids w stanie Iowa.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!