Reklama

Zagrożenia kosmiczne

"Anomalia w zasilaniu skafandra". Przerwano rosyjski spacer kosmiczny

Autor. Thales Alenia Space

Rosyjski kosmonauta Oleg Artiemjew musiał przedwcześnie zakończyć spacer kosmiczny z powodu wystąpienia bliżej nieokreślonych fluktuacji napięcia akumulatorów. Wobec zaistniałych okoliczności ostatni spacer przedwcześnie został ukończony przedwcześnie.

Reklama

Spacer kosmiczny o oznaczeniu WKD-54 odbył się 17 sierpnia bieżącego roku w godzinach popołudniowych (czasu środkowoeuropejskiego letniego). Do aktywności pozapojazdowej zostali wyznaczeni Oleg Artiemjew i Denis Matwiejew, tudzież kosmonauci, którzy przebywają na stacji orbitalnej od ponad 150 dni. Mieli oni za zadanie zainstalować dwie kamery na Europejskim Manipulatorze Robotycznym i przeprowadzić drobne prace naprawcze przy zewnętrznym poszyciu stacji i modułu Nauka.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Jak się okazało, po zainstalowaniu pierwszej kamery w systemie zasilania skafandra Orłan-MKS doszło do wystąpienia bliżej nieokreślonej anomalii w akumulatorach. Kosmonautę Artiemjewa informowano przez radio, że napięcie w nich spada, co mogłoby skutkować zanikiem zasilania w skafandrze i zatrzymaniem pracy m.in. pompy i wentylatora tudzież w systemie odpowiedzialnym za chłodzenie cieczy, a także działanie systemów komunikacji. W następstwie musiał wrócić do śluzy powietrznej w module Poisk celem podłączenia kombinezonu do ładowania. Matwiejew kontynuował prace przy instalacji drugiej kamery.

Roskosmos dość szybko wydał oświadczenie, informując w nim, że sytuacja jest pod kontrolą moskiewskiego Centrum Kontroli Misji, a anomalia nie "zagroziła zdrowiu kosmonauty”. W niedługim czasie miała zostać podjęta decyzja o wznowieniu spaceru kosmicznego, jednakże to nie nastąpiło.

Czytaj też

Finalnie spacer trwał 4 godziny 1 minutę, co oznacza, że zakończył się na 3 godziny przed planowanym czasem zakończenia. Był to 252 spacer kosmiczny w historii programu ISS, 7 przeprowadzony w 2022 roku, 4 w ramach Ekspedycji 67. Po EVA Artiemjew spędził w otwartej przestrzeni kosmicznej 45 godzin 45 minut, zaś Matwiejew 18 godzin 20 minut. Rosyjska kontrola lotów ogłosiła, że główne cele WKD-54 zostały wypełnione.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!