Węgry na Radzie Ministerialnej ESA. Plany udziału w misji załogowej na ISS

28 listopada 2019, 12:48
Official_group_photo_Space19_pillars
Fot. ESA [esa.int]

Już niebawem na orbitę okołoziemską może trafić drugi w historii kosmonauta z Węgier. Zamiar osiągnięcia takiego celu zasygnalizował w środę 27 listopada na spotkaniu Europejskiej Agencji Kosmicznej w Sewilli węgierski minister spraw zagranicznych i handlu, Peter Szijjarto. Misja miałaby zostać przeprowadzona w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na pokładzie rosyjskiego statku.

„Przemysł kosmiczny będzie w przyszłości jedną z najważniejszych gałęzi przemysłu. Dla Węgier to nowa szansa rozwoju i przebicia się, a jej centralnym elementem jest wyszkolenie i wysłanie na Międzynarodową Stację Kosmiczną drugiego węgierskiego astronauty, co uważamy za realnie wykonalne w 2024 roku we współpracy z rosyjskim Roskosmosem” – oznajmił Szijjarto. Jego wypowiedź zacytowała agencja MTI.

Minister poinformował, że w tym tygodniu zostaną wystrzelone z Nowej Zelandii drugi i trzeci satelita w historii węgierskiego przemysłu kosmicznego, a ich zadaniem będzie mierzenie w wyższych warstwach atmosfery "smogu" elektromagnetycznego pochodzącego ze źródeł wytworzonych przez człowieka.

Wśród innych celów Węgier, Szijjarto wymienił umieszczenie na orbicie okołoziemskiej w 2024 roku samodzielnego narodowego satelity, a także dostarczenie we współpracy z Rosją w tym samym roku węgierskich urządzeń naukowych i pomiarowych na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

W stadium przygotowawczym znajduje się też misja dotycząca pogody w kosmosie, w ramach której Węgry zbudują flotę mikrosatelitów - dodał.

Minister zaznaczył, że ponowny udział w wykorzystaniu przestrzeni kosmicznej do pokojowych celów stanowi jeden z nowych kierunków polityki zagranicznej i gospodarczej Węgier.

„Niestety do tej pory Węgry nie liczyły się w tej branży, mimo że węgierskie przedsiębiorstwa i uczelnie zgromadziły bardzo poważny potencjał, wiedzę fachową oraz technologię w tej dziedzinie” – powiedział dodając, że właśnie w oparciu o te zdobycze Budapeszt chce teraz osiągnąć zmianę. Podkreślił również, że od 1 stycznia przyszłego roku będzie na Węgrzech działać narodowy fundusz badań kosmicznych.

Szijjarto przypomniał, że w 2020 roku Węgry będą obchodzić 40. rocznicę pierwszego lotu Węgra w kosmos. Z tej okazji zapowiedział zorganizowanie w Budapeszcie konferencji dotyczącej badań kosmicznych. Pierwszym kosmonautą węgierskim był Bertalan Farkas, który wyleciał w kosmos 26 maja 1980 roku i po doleceniu do stacji orbitalnej Salut-6 wrócił na Ziemię 3 czerwca tego samego roku.

Opracowanie: PAP-Małgorzata Wyrzykowska

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Witek
poniedziałek, 2 grudnia 2019, 11:33

Jesteśmy w ogonie państw wysyłających ludzi w kosmos. Gdyby nie Hermaszewski to byłby wstyd na cały świat. Obecnie jest niebywała okazja by to wykorzystać. Należymy do ESA a niektóre z krajów należących wraz z nami miało i ma więcej czynnych astronautów a my choć płacimy niemało astronautów nie mamy. To nasz obowiazek by to wykorzystać. Czy na prawdę nie mamy w Polsce chętnych i nadajacych się do tego ludzi ? Czy ideały podboju kosmosu już całkiem umarły w narodzie ? Czy wszyscy rozglądają się za "piniądzmi" ?

kowalsky
środa, 28 kwietnia 2021, 01:06

Ale mamy wielkie osiągnięcia w biblistyce jako królowej nauk technicznych. Ponieważ planom budowy 90-metrowego radioteleskopu w Borach Tucholskich "ukręcono łeb" więc tym bardziej następny astro/kosmo-nauta jest nam po nic. Zresztą opłacamy na etatach tylu finansowych pseudo-Midasów że naprawdę nie ma już pieniędzy na "szaleństwa" w Kosmosie.

Klawiatura
sobota, 14 grudnia 2019, 18:12

Dopóki Sojuz jest jedynym statkiem kosmicznym ktory jest w stanie dostarczyc zaloge do iss Polska nie wezmie w tym udzialu. Juz Hermaszewski mowil ze jego skafander zamiast w muzeum to znalazl sie na smietniku. Bez komentarza... Poza tym, pierwsze wyslemy w kosmos to pewnie jakis pomnik, a nie ludzi. Zapomnijcie o kosmosie.

Tweets Space24