Węgry wchodzą do Europejskiej Agencji Kosmicznej

17 listopada 2015, 16:37
Ilustracja: ESA

Węgry zostały członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Przedstawiciele Budapesztu będą uczestniczyć w oficjalnych zjazdach i programach agencji na zasadach pełnoprawnego członka począwszy od spotkania rady ESA, które jest planowane na 17 grudnia br. 

Węgry zostały z dniem 4 listopada br. 22. członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) - nastąpiło to po ratyfikacji przez parlament umowy o wstąpieniu do organizacji z dnia 24 lutego br. Przedstawiciele Budapesztu będą uczestniczyć w oficjalnych zjazdach i programach agencji na zasadach pełnoprawnego członka począwszy od rady ESA zaplanowanej na 17 grudnia br. Ze strony węgierskiej współpracę z Europejską Agencją Kosmiczną będzie koordynować Magyar Űrkutatási Iroda (pol. Węgierskie Biuro Kosmiczne), narodowa agencja kosmiczna działająca od 1992 roku.

Przystąpienie do ESA jest ukoronowaniem długiej współpracy Budapesztu z Agencją. Węgry były pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, który podpisał umowę o współpracy z europejską agencją (miało to miejsce w 1991 roku) oraz pierwszym krajem postkomunistycznym, który w 2003 roku otrzymał status państwa stowarzyszonego. Pomimo tego, Węgry zostały pełnoprawnym członkiem ESA dopiero po przystąpieniu do niej kilku innych państwach środkowoeuropejskich: Republiki Czeskiej, Rumunii, Polski i Estonii.   

Czytaj więcej: Estonia 21. członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej

KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Elly
środa, 11 maja 2016, 23:47

Orla Stafford - Ah what a beiutaful wedding Daniel. Congrats to you and Emily and here is to many happy and healthy years together! Love Orla & Al!June 21, 2012 – 1:01 pm

panzerfaust39
środa, 18 listopada 2015, 09:54

Cała ESA to zbiurokratyzowany moloch na kształt UE w dodatku finansowany z ochłapów jakie zostaną Brukseli po dofinansowaniu wiatraków i z zasiłków dla imigrantów

Tweets Space24