Reklama

Strona główna

Węgry wchodzą do Europejskiej Agencji Kosmicznej

Węgry zostały członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Przedstawiciele Budapesztu będą uczestniczyć w oficjalnych zjazdach i programach agencji na zasadach pełnoprawnego członka począwszy od spotkania rady ESA, które jest planowane na 17 grudnia br. 

Węgry zostały z dniem 4 listopada br. 22. członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) - nastąpiło to po ratyfikacji przez parlament umowy o wstąpieniu do organizacji z dnia 24 lutego br. Przedstawiciele Budapesztu będą uczestniczyć w oficjalnych zjazdach i programach agencji na zasadach pełnoprawnego członka począwszy od rady ESA zaplanowanej na 17 grudnia br. Ze strony węgierskiej współpracę z Europejską Agencją Kosmiczną będzie koordynować Magyar Űrkutatási Iroda (pol. Węgierskie Biuro Kosmiczne), narodowa agencja kosmiczna działająca od 1992 roku.

Przystąpienie do ESA jest ukoronowaniem długiej współpracy Budapesztu z Agencją. Węgry były pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, który podpisał umowę o współpracy z europejską agencją (miało to miejsce w 1991 roku) oraz pierwszym krajem postkomunistycznym, który w 2003 roku otrzymał status państwa stowarzyszonego. Pomimo tego, Węgry zostały pełnoprawnym członkiem ESA dopiero po przystąpieniu do niej kilku innych państwach środkowoeuropejskich: Republiki Czeskiej, Rumunii, Polski i Estonii.   

Czytaj więcej: Estonia 21. członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!