Reklama

BEZPIECZEŃSTWO

Zdjęcia satelitarne z Korei Północnej powodem niepokoju Trumpa

Fot. The White House via Twitter
Fot. The White House via Twitter

Prezydent USA Donald Trump wyraził w środę 6 marca rozczarowanie po informacjach na temat możliwej odbudowy przez północnokoreański reżim części poligonu rakietowego, który zaczął być likwidowany w zeszłym roku. Te niepokojące wiadomości podały dwa amerykańskie think tanki oraz południowokoreańska agencja Yonhap.

Yonhap podał, powołując się na źródło rządowe w Seulu, że wywiad Korei Południowej wykrył „oznaki przywracania budynku pomocniczego” na poligonie Sohae, znanym również jako baza rakietowa w Tongczang-ri.

O prowadzonych pracach poinformowała również amerykańska grupa monitorująca Koreę Płn. 38 North. Także według raportu amerykańskiego think tanku Center for Strategic and International Studies, również powołującego się na zdjęcia satelitarne, Korea Płn. „dąży do szybkiej odbudowy” infrastruktury w tej bazie.

"Byłbym bardzo rozczarowany, gdyby tak się działo - powiedział Trump dziennikarzom w Gabinecie Owalnym. - To bardzo wczesny raport, ale byłbym bardzo, bardzo rozczarowany przewodniczącym Kimem. Nie sądzę, że będę, ale zobaczymy, co się stanie".

"Mamy bardzo nieprzyjemny problem, ale musimy go rozwiązać - dodał amerykański prezydent. - Nasze relacje są dobre".

W ubiegłym tygodniu Donald Trump spotkał się po raz drugi z przywódcą Korei Płn. Kim Dzong Unem. Szczyt w Hanoi zakończył się jednak bez porozumienia w sprawie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego ani ewentualnego złagodzenia sankcji gospodarczych nałożonych na Koreę Płn.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!