Reklama

KOSMONAUTYKA

Bezpieczny powrót trzech członków załogi ISS

Pomyślne lądowanie kapsuły Sojuz na terytorium Kazachstanu zakończyło misję trzech kolejnych członków załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Znaleźli się wśród nich uczestnicy 48. i 49. wyprawy na ISS - Amerykanka Kate Rubins, Rosjanin Anatolij Iwaniszyn i Japończyk Takuyą Onishi. Lot powrotny zajął im blisko 3,5 godziny.

Trzyosobowa grupa załogantów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wylądowała bezpiecznie na terytorium Kazachstanu w niedzielę 30 października przed godziną 10.00 czasu miejscowego. Znaleźli się wśród nich uczestnicy 48. i 49. wyprawy na ISS - Amerykanka Kate Rubins, Rosjanin Anatolij Iwaniszyn i Japończyk Takuyą Onishi. Rubins i Onishi spędzili na ISS po 115 dni. Dla Iwaniszyna był to już drugi pobyt na stacji kosmicznej – wraz z jego zakończeniem Rosjanin ma już na koncie 280 dni w kosmosie.

W trakcie swojego pobytu na orbicie okołoziemskiej członkowie zespołu uczestniczyli w realizacji blisko 40 eksperymentów naukowych. Iwaniszyn pełnił w tym czasie obowiązki dowódcy załogi stacji kosmicznej. Bezpośrednio przed opuszczeniem ISS stanowisko po rosyjskim kosmonaucie przejął Amerykanin, Shane Kimbrough.

Wraz z nim, na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pozostali rosyjscy kosmonauci Siergiej Ryżykow i Andriej Borysenko. Wszyscy obecni członkowie ekipy rozpoczęli swoją zmianę wraz z przybyciem na pokład ISS w dniu 21 października 2016 roku. Ich pobyt ma trwać co najmniej do lutego 2017 roku.

Kate Rubins, biolog molekularny, zasłynęła w trakcie misji jako pierwsza osoba, która przeprowadziła na orbicie okołoziemskiej proces sekwencjonowania DNA. Amerykanka jest również pierwszą kobietą na ISS od momentu, kiedy Włoszka Samantha Cristoforetti, rekordzistka pod względem czasu nieprzerwanego pobytu kobiety w kosmosie (199 dni), wróciła na Ziemię w czerwcu 2015 roku.

Czytaj też: Rosja - Opóźnienie startu nowej załogi na ISS

PAP/MK

Reklama

Komentarze

    Reklama