Reklama

Technologie wojskowe

Broń hipersoniczna - chińska odpowiedź na amerykańskie systemy przeciwrakietowe

fot. Wikipeda
fot. Wikipeda

Chiny rozwijając rakiety hipersoniczne chcą z ich pomocą przebijać się przez antyrakietowe systemy amerykańskie, w tym baterie systemu THAAD.

Chińczycy bardzo nerwowo reagują na rozbudowę, przy współudziale Amerykanów, systemów antyrakietowych w Japonii, na Tajwanie i w Korei Południowej. Szczególne zaniepokojenie Pekinu wzbudzają południowokoreańskie starania o w prowadzenie w ich kraju na stałe baterii THAAD (Terminal High Altitude Area Defense).

Czytaj też: Przeciwrakietowy THAAD leci do Korei

Dlatego chińskie siły zbrojne zdecydowały się na oficjalne rozpoczęcie programu wprowadzającego uzbrojenie hipersoniczne, a więc poruszające się z prędkością o wartości, co najmniej mach 5. 

Wstępne założenia wskazują na to, że Chińczycy chcą zainstalować nowe uzbrojenie w przedziale bojowym rakiet balistycznych. Pociski hipersoniczne po uwolnieniu mają mieć nie tylko zdolność do poruszania się z prędkością większą niż mach 10, ale również do manewrowania w atmosferze czyniąc się w ten sposób celem bardzo trudnym do zwalczenia przez systemy antyrakietowe.

Chiny chcą w ten sposób zmniejszyć skuteczność przede wszystkim rakiet SM-3 (Standard Missile-3) rozmieszczanych na amerykańskich i japońskich okrętach oraz THAAD – wprowadzanych, by przeciwdziałać zagrożeniom ze strony pocisków balistycznych wystrzelonych z Korei Północnej.

Czytaj też: Międzykontynentalne pazury chińskiego smoka [ANALIZA]

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!