Reklama

Polska

Centrum badawczo-rozwojowe przemysłu kosmicznego za 4 mln PLN

Prezes Creotech Instruments S.A., Dr Grzegorz Brona, Fot. Ministerstwo Rozwoju
Prezes Creotech Instruments S.A., Dr Grzegorz Brona, Fot. Ministerstwo Rozwoju

Creotech Instruments S.A. otrzyma dofinansowanie na rozbudowę centrum badawczo-rozwojowego na potrzeby projektów kosmicznych. Inwestycja pochłonie ponad 4 mln złotych i obejmie stworzenie zaplecza projektowego, prototypowni i zaplecza testowego na potrzeby projektów kosmicznych. Dofinansowanie na kwotę prawie 1,8 mln złotych pochodzi z unijnego programu Inteligentny Rozwój.  

Projekt realizowany przez Creotech Instruments S.A. zakłada rozwój posiadanego zaplecza produkcyjnego w centrum badawczo-rozwojowe. Inwestycja obejmuje budowę zaplecza projektowego dla układów satelitarnych, w szczególności układów kontroli satelitów, układów dystrybucji zasilania, oraz systemów pozycjonowania i kamer stosowanych w przestrzeni kosmicznej. Powstanie także prototypownia układów kosmicznych, pozwalająca na szybkie wytworzenie, przy zachowaniu standardów przemysłu kosmicznego, zaprojektowanych układów przeznaczonych dla misji kosmicznych oraz zaplecze testowego dla zaprojektowanych i wykonanych prototypów. Inwestycja zlokalizowana zostanie w siedzibie firmy w Piasecznie pod Warszawą.

Dzięki tej inwestycji Creotech Instruments S.A. ma być w stanie samodzielnie projektować poszczególne podzespoły oraz całe systemy satelitarne, produkować ich prototypy oraz testować je w warunkach zbliżonych do kosmicznych.

Realizacja tego projektu pozwoli na zwiększenie tempa realizowanych projektów, obniżenie kosztów oraz podwyższenie niezawodności naszych procesów produkcyjnych i produktów. Dzięki tej inwestycji Creotech będzie w stanie zrezygnować z części dotychczasowych zagranicznych podwykonawców i większą część prac realizować własnymi siłami, a to oznacza wzrost rentowności.

dr Grzegorz Brona, Prezes Creotech Instruments S.A

Po zakończeniu inwestycji Creotech ma stać się jedyną polską firmą oferującą pełną usługę związanych z projektowaniem i wykonywaniem lotnych komponentów systemów satelitarnych. Ma to zapewnić potencjał do pozyskiwania oraz realizacji nowych projektów, przyczynić się do wzmocnienia pozycji na arenie międzynarodowej oraz zwiększyć możliwości wciągania do współpracy przy projektach kosmicznych innych firm, które nie dysponują tak rozbudowanym zapleczem. Wartość projektu wynosi ponad 4 mln złotych, a kwota dofinansowania z unijnego programu Inteligentny Rozwój wyniesie prawie 1,8 mln złotych. Jak informuje firma zakres planowanych inwestycji jest ściśle powiązany z realizowanymi przez Creotech projektami kosmicznymi.

Czytaj też: Przemysł o polskim satelicie SAT-AIS-PL

Czytaj też: Polski udział w ExoMars 2016 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!