Reklama

Zagrożenia kosmiczne

Chiny budują "atomowe pociągi". Test pocisku balistycznego

  • fot. http://www.telespazio.it/
    fot. http://www.telespazio.it/

Na początku grudnia br. Chiny przeprowadziły kolejny test rakiety balistycznej DF-41 z wyrzutni kolejowej - donosi portal The Washington Free Beacon. Pocisk, największy w chińskim arsenale, może przenosić do 10 głowic MIRV i razić cele w odległości nawet 15 tys. km. 

W dniu 5 grudnia br. Chiny przeprowadziły kolejny test rakiety balistycznej DF-41 z wyrzutni kolejowej - donosi portal The Washington Free Beacon powołując się na źródła w amerykańskim Departamencie Obrony. Pentagon oficjalnie odmówił jednak skomentowania tego zdarzenia stwierdzając tylko przez swojego rzecznika, że postępy modernizacji chińskich sił zbrojnych są wnikliwie monitorowane przez USA. 

Próba miała mieć miejsce w prowincji Shanxi w środkowych Chinach, wykonano ją używając dwóch głowic ćwiczebnych typu MIRV. Lot pocisku DF-41 i głowic na poligon w zachodniej części Państwa Środka był monitorowany przez chińskie satelity. Był to piąty, znany test tej najnowszej i największej chińskiej rakiety balistycznej. Prawdopodobnie po raz pierwszy rakietę odpalono z wyrzutni kolejowej. Ta technologia ma być rozwijana przez Chiny od 1982 roku, prawdopodobnie z wykorzystaniem pozyskanych w latach 90. XX wieku na Ukrainie informacji na temat radzieckich atomowych pociągów 19P961, które w czasie Zimnej Wojny były uzbrojone w rakiety SS-24 Scalpel. 

Sama idea uzbrajania składów kolejowych w rakiety balistyczne powróciła w ostatnich latach w Rosji i Moskwa zapowiadała, że do 2018 roku do służby trafi pięć pociągów strategicznych przenoszących w sumie ponad 30 rakiet RS-24 Jars, choć ostatnio przesunięto termin wdrożenia ich do linii do 2020 roku. Do takiego rozwiązania skłaniają się również Amerykanie, którzy nie wykluczają rozmieszczenia na wyrzutniach mobilnych także szynowych następców rakiet Minuteman III. Dla Chin jest to rozwiązanie, które może szczególnie wpłynąć na bezpieczeństwo arsenału jądrowego Pekinu biorąc pod uwagę, że w Państwie Środka znajduje się ok. 120 tys. km linii kolejowej, a do 2050 roku ma ich być 270 tys. km.   

Trzystopniowa rakieta balistyczna DF-41 została po raz pierwszy przetestowana w 2012 roku. To największy chiński pocisk strategiczny o długości ok. 21 metrów i średnicy 2,25 metra. Porusza się z prędkością ok. 25 Machów i może razić cele w odległości do 15 tys. km. Jego uzbrojenie stanowi głowica termojądrowa o mocy 1 Mt lub do 10 głowic MIRV o regulowanej mocy wybuchu pomiędzy 20 a 250 kt.  Może być odpalana z silosów lub wyrzutni mobilnych. 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!