Reklama

SATELITY

Copernicus: Start satelity Sentinel-5P [WIDEO]

Ilustracja: ESA/ATG medialab
Ilustracja: ESA/ATG medialab

W piątek 13 października 2017 r. o 11:27 został wystrzelony w przestrzeń kosmiczną europejski satelita Sentinel-5P. Wyniosła go rakieta nośna Rokot z kosmodromu w Plesiecku na północy Rosji.

Sentinel-5P to kolejny element tworzonej na potrzeby Unii Europejskiej konstelacji satelitów Ziemi Copernicus. To konkretne urządzenie będzie w skali globalnej całodobowo monitorować jakość powietrza. W tym celu satelita wyposażony jest w instrument TROPOMI (TROPOspheric Monitoring Instrument).

TROPOMI będzie mierzył stężenie ozonu, dwutlenku azotu, dwutlenku siarki, metanu i innych zanieczyszczeń atmosferycznych z wyższą rozdzielczością, niż dotychczas używane instrumenty. Dokładniejsze dane o atmosferze umożliwią stworzenie lepszych modeli klimatu oraz efektywniejsze śledzenie i prognozowanie zanieczyszczeń.

Czytaj też: Copernicus czyli europejskie spojrzenie na planetę. "Korzyści gospodarcze i bezpieczeństwo"

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!