Reklama

Strona główna

Cypr na drodze do członkostwa w ESA

Podpisanie porozumienia o Europejskim Państwie Współpracującym pomiędzy Cyprem, a ESA Fot. Ministry of Transport, Communications and Works, Cyprus via ESA
Podpisanie porozumienia o Europejskim Państwie Współpracującym pomiędzy Cyprem, a ESA Fot. Ministry of Transport, Communications and Works, Cyprus via ESA

Cypr jest jedenastym państwem, który podpisał z Europejską Agencją Kosmiczną porozumienia o Europejskim Państwie Współpracującym. Umowa otwiera drogę do przystąpienia tego kraju do pięcioletniego planu PECS, który często okazuje się przepustką do pełnego członkostwa w ESA. 

Cypr jest jedenastym państwem, który podpisał z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) porozumienia o Europejskim Państwie Współpracującym. Ceremonia podpisania umowy miała miejsce w stolicy kraju Nikozji w dniu 6 lipca br. 

Cypr jest państwem współpracującym z ESA do 2009 roku. W zeszłym roku przeprowadzono przegląd wśród lokalnych firm, instytucji rządowych i wyższych uczelni, który wykazał rosnące zainteresowanie działaniami w ramach europejskiej agencji. Jednym z efektów jest właśnie podpisane porozumienie. Otwiera ono drogę do uczestnictwa, także finansowego w pięcioletnim Planie dla Europejskich Państw Współpracujących (PECS). Należy przy tym podkreślić, że często okazuje się on przepustką do pełnego członkostwa w ESA. 

Pod kątem przyszłego wstąpienia Cypru do PECS zidentyfikowano już obszary, w których kraj mógłby realizować swoje projekty. Jak informuje ESA za najbardziej obiecującą uznano obserwację Ziemi w tym zarządzanie zasobami wody. monitorowanie lasów, rolnictwo, nadzór morski, ochronę środowiska i rozwój miejski. Warto przy tym wspomnieć o dużej aktywności cypryjskiego stowarzyszenia teledetekcji, które skupia ponad 50 aktywnych członków i ma na swoim koncie współorganizację, także wspólnie z ESA kilku konferencji poświęconych tej tematyce. Jako inne obszary dla potencjalnych przyszłych programów realizowanych z udziałem cypryjskich podmiotów w ramach PECS wskazano także badania kosmosu, nawigację, telekomunikację i związane z nią aplikację, a także Space Situational Awareness (SSA). 

Czytaj też: Słowenia bliżej Europejskiej Agencji Kosmicznej

 

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama