Reklama

SATELITY

Czy Indie zbudują własną stację kosmiczną?

Fot. Clément Bardot; licencja: CC BY-SA 4.0; źródło: Wikimedia Commons
Fot. Clément Bardot; licencja: CC BY-SA 4.0; źródło: Wikimedia Commons

Aluru Seelin Kiran Kumar, dyrektor Indyjskiej Organizacji Badań Kosmosu ISRO, oświadczył  pod koniec lutego, że jego kraj posiada możliwości, technologię i infrastrukturę niezbędne do budowy własnej stacji kosmicznej. ISRO czeka jedynie na decyzję władz centralnych. Niezwłocznie po jej podjęciu oraz uzyskaniu funduszy Organizacja gotowa jest rozpocząć pracę.

„Rozmawiamy jedynie o tym, jakie natychmiastowe korzyści ma nam przynieść załogowy program kosmiczny”, mówił Kiran Kumar w przemówieniu wygłoszonym w Raja Ramanna Center for Advanced Technology (RRCAT). „Dlatego właśnie Hindusi nie potrafią podjąć decyzji o zainwestowaniu w budowę własnej stacji. Im szybciej jednak to nastąpi, tym lepiej”.

Powiedział również, że wszelkie inwestycje w R&D w sektorze kosmicznym zaowocują w przyszłości. Na dowód poparcia tej tezy wymienił przykłady technologii stworzonych dla sektora kosmicznego, które obecnie są powszechnie używane na powierzchni planety, jak rezonans magnetyczny czy przetwarzanie obrazów. Postrzeganie programu kosmicznego wyłącznie pod kątem odnoszenia doraźnych korzyści uznał za największą przeszkodę w jego rozwoju i zwiększaniu konkurencyjności.

ISRO znana jest z komercyjnego wynoszenia satelitów za relatywnie niskie stawki, co czyni z niej atrakcyjnego partnera do współpracy. Kiran Kumar zapowiedział prace mające na celu dalszą redukcję kosztów tej usługi, wsparcie dla startupów zainteresowanych wynoszeniem niewielkich satelitów oraz rozbudowę narodowej infrastruktury. Demonstracją możliwości Indii w tej sferze była udana misja rakiety Polar SLV XL z rekordową liczbą 104 satelitów na pokładzie.

Indie uwikłane są w regionalny wyścig kosmiczny w Azji. Odnoszenie w nim sukcesów zwiększa prestiż, narodową dumę i wiarygodność rządzących w oczach społeczeństwa. Zachęca także młodszą część populacji do studiowania nauk ścisłych i technicznych, co pozytywnie wpływa na innowacyjność gospodarki. Prym wiodą póki co Chiny, rozwijające od lat m. in. projekt budowy narodowej stacji kosmicznej Tiangong. Jeśli Indie chcą dotrzymać im tempa, powinny rozszerzać działalność kosmiczną.

Czytaj też: Druga indyjska misja księżycowa nabiera kształtów

Katarzyna Stróż

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!