Reklama

SATELITY

Dekada TerraSAR-X na orbicie. W planach dalszy rozwój konstelacji

Ilustracja: intelligence-airbusds.com
Ilustracja: intelligence-airbusds.com

Zbudowany przez firmę Airbus satelita TerraSAR-X, wyposażony w radar z syntetyczną aperturą (SAR) i zaprojektowany z myślą o pięcioletnim okresie eksploatacji, działa na orbicie już dziesięć lat, przez 24 godziny na dobę dostarczając obrazy radarowe wysokiej rozdzielczości we wszystkich warunkach pogodowych.

Satelita, opracowany i zbudowany przez zespoły Airbus Defence and Space z Friedrichshafen na zlecenie Niemieckiego Centrum Lotniczo-Kosmicznego (DLR), orbituje na wysokości 514 km i dostarcza zdjęcia radarowe naukowcom oraz użytkownikom komercyjnym.

Od czasu startu bliźniaczego, niemal identycznego satelity TanDEM-X w 2010 r. oba statki kosmiczne poruszają się w formacji, a dzieląca je odległość wynosi zaledwie kilkaset metrów. Zgromadziły one ogromną ilość danych stanowiących podstawę nowego modelu ukształtowania terenu, WorldDEM, który obejmuje całą Ziemię.

TerraSAR-X i TanDEM-X oferują wysoką częstotliwość pozyskiwania danych, bez względu na monitorowany obszar i warunki pogodowe, co ma kluczowe znaczenie w przypadku katastrof naturalnych lub spowodowanych przez człowieka, kiedy szybkie opracowanie map jest potrzebne do zaplanowania działań ratunkowych.

Po wyniesieniu satelity PAZ pod koniec roku na tę samą orbitę trzy satelity będą działać w konstelacji, aby zapewnić jeszcze krótszy czas ponownej wizyty, zwiększony zasięg i ulepszone usługi.

Airbus Defence and Space pracuje nad nową generacją satelitów wyposażonych w radar z syntetyczną aperturą (SAR), które będą kontynuować misję TerraSAR-X i TanDEM-X od 2022 r.

Reklama

Komentarze

    Reklama