Reklama

KOSMONAUTYKA

Dragon i Progress dotarły do ISS

 • Rozmieszczenie statków Dragon CRS-10 i Progress MS-05 (Progress 66) przyłączonych do ISS. Ilustracja: NASA
  Rozmieszczenie statków Dragon CRS-10 i Progress MS-05 (Progress 66) przyłączonych do ISS. Ilustracja: NASA

Nieco ponad dobę po pierwszym nieudanym podejściu statek Dragon CRS-10 z powodzeniem zadokował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Załodze dostarczył sporo ważnego ładunku przeznaczonego do badań naukowych. W niecałe 24 godziny po statku amerykańskim ze stacją połączył się rosyjski Progress MS-05.

W czwartek 23 lutego przed południem kapsuła zaopatrzeniowa Dragon zbliżyła się na 10 m do stacji. W tym momencie astronauci Shane Kimbrough (NASA) i Thomas Pesquet (ESA). Przystąpili do operacji przechwycenia ładunku za pomocą kanadyjskiej produkcji ramienia robotycznego Stacji, Canadarm2. Astronauci kierowali całym manewrem z wyposażonego w kilka okien stanowiska Cupola. Długie na ponad 17 metrów ramię robotyczne skutecznie chwyciło Dragona o godzinie 11:44 czasu polskiego. Dalsze kierowanie procesem dokowania przejęli kontrolerzy naziemni z NASA Johnson Space Center. Ostatecznie przyłączenie przybyłego statku do śluzy modułu Harmony stacji kosmicznej zostało zakończone 23 lutego o 14:12 naszego czasu.

Jeszcze tego samego dnia astronauci przystapili do rozpakowywania Dragona, zwłaszcza części wyposażenia naukowego, najbardziej wrażliwej na transport. W kabinie ciśnieniowej statku przybyło bowiem m.in. 40 myszy. Posłużą one do badania jak tkanki kostne regenerują się w warunkach orbitalnych. Na Stację dotarł również m. in. instrument SAGE III przeznaczony do badania stanu warstwy ozonowej w ziemskiej stratosferze oraz LIS – urządzenie do mapowania światła emitowanego z różnych części powierzchni ziemskiego globu.

Ogółem, Dragon CRS-10 przewiózł na stację 2490 kg towaru, z czego 960 kg ładunku zewnętrznego oraz 1 530 kg w komorze ciśnieniowej. Na tę drugą część złożyło się:

 • wyposażenie naukowe – 732 kg,

 • zapasy dla załogi – 296 kg,

 • hardware dla stacji – 382 kg,

 • ekwipunek do spacerów kosmicznych – 10 kg,

 • zasoby komputerowe – 11 kg,

 • rosyjski hardware – 22 kg.

Niecałe 24 godziny po statku amerykańskim do ISS dołączył także rosyjski pojazd zaopatrzeniowy Progress MS-05, zwany też Progress 66. O 9:30 czasu polskiego Progress 66 zadokował do śluzy modułu Pirs. Przywiózł 2 450 kg zaopatrzenia.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna potwierdziła poprawne dokowanie Progressa MS-05 na Twitterze. Źródło: Twitter

Dragon CRS-10 pozostanie przyłączony do ISS przez około miesiąc, podczas gdy Progress MS-05 będzie do niej zakotwiczony aż do czerwca. Najbliższa misja zaopatrzeniowa do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej będzie to OA-7, realizowana przez statek Cygnus, który ma wystartować 19 marca 2017 r. z wykorzystaniem rakiety Atlas V.

Reklama

Komentarze

  Reklama

  Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!