Reklama

Polska

Drugie miejsce Polaków w zawodach URC

Fot. URC via Facebook
Fot. URC via Facebook

Na pustyni w stanie Utah odbyła się kolejna edycja zawodów studenckich łazików marsjańskich University Rover Challenge. W finałach wzięło udział 35 drużyn z siedmiu krajów. Pośród pięciu polskich zespołów najlepsza okazałą się ekipa PCz Rover Team, która w końcowej klasyfikacji uplasowała się na drugiej pozycji.

W roku akademickim 2016/2017 do amerykańskiego konkursu University Rover Challenge zgłosiła się rekordowa liczba 82 drużyn z 13 krajów, angażując łącznie ponad tysiąc studentów. Po przebrnięciu dość trudnych eliminacji 36 zespołów zakwalifikowało się do udziału w finałowej imprezie.

Plenerowa część konkursu URC odbyła się na początku czerwca br. na pustyni w Utah, w sąsiedztwie analogowej bazy marsjańskiej MDRS (Mars Desert Research Station). Ostatecznie uczestniczyło w niej 35 drużyn z 7 krajów, w tym pięć zespołów polskich: University of Warsaw Rover Team z Uniwersytetu Warszawskiego, PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej, Raptors z Politechniki Łódzkiej oraz dwa zespoły z Wrocławia: Project Scorpio z Politechniki Wrocławskiej i Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego.

W tym roku miała miejsce już 11. edycja konkursu URC. Tym razem drużyny musiały zmagać się z dwoma nowymi zadaniami. Pierwsze z nich – Extreme Retrieval and Delivery – polegało na symulowanym wsparciu astronauty, któremu łazik musiał dostarczyć kilka przedmiotów, pokonując przy tym trudny teren. Natomiast zadanie Autonomous Traversal Task po raz pierwszy w historii URC wymagało od pojazdu uczestniczącego w zawodach zdolności do działania w 100% autonomicznie.

Pierwsze miejsce w zawodach zajęła drużyna Mars Rover Design Team, z Missouri University of Science and Technology, zdobywając 403,4 pkt. Na drugiej pozycji znalazł się zespół PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej, z 330,4 pkt. Na trzecim miejscu podium stanęli zaś reprezentanci BYU Mars Rover, z Brigham Young University (324,7 pkt).

Miejsca czwarte i piąte przypadły Polakom – zajęli je odpowiednio Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego (321,3 pkt) oraz Raptors z Politechniki Łódzkiej (315,1 pkt), zwycięzcy European Rover Challenge 2016.

Czytaj też: Zwycięzcy ERC2016: Uczymy się rzeczy przydatnych w przemyśle [Wywiad]

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!