Reklama

Strona główna

Elon Musk będzie doradzał nowemu prezydentowi USA

Elon Musk, Fot. The Henry Ford, OnInnovation, https://www.flickr.com/photos/oninnovation/
Elon Musk, Fot. The Henry Ford, OnInnovation, https://www.flickr.com/photos/oninnovation/

Prezydent elekt Donald Trump spotkał się z szefami największych amerykańskich firm by porozmawiać o polityce ekonomicznej. W spotkaniu udział wzięli m.in. Jeff Bezos i Elon Musk. Ten drugi wszedł w skład rady gospodarczej Donalda Trumpa.

Spotkanie przyszłego prezydenta USA z gigantami amerykańskiego przemysłu odbyło się 14 grudnia br. w nowojorskim budynku Trump Tower. Narada potrwała cztery godziny i była w większości zamknięta dla mediów. Obok najważniejszych doradców Trumpa uczestniczyły w nim też jego dzieci: Donald Jr. Eric oraz Ivanka, które na czas prezydentury ojca przejmą prowadzenie rodzinnych interesów.

Świat biznesu reprezentowały na spotkaniu w Trump Tower takie osobistości jak prezes Apple Tim Cook, szef Microsoftu Satya Nadella czy Sheryl Sandberg z Facebooka. Z sektora kosmicznego pojawili się Jeff Bezos z Blue Origin i Elon Musk ze SpaceX. Co ciekawe, przed wyborami obaj byli Trumpowi nieprzychylni. Musk jeszcze w listopadzie mówił w wywiadzie dla CNBC, że nie jest to właściwy człowiek na stanowisko prezydenta. Bezos, właściciel m.in. The Washington Post, był w przeszłości przez prezydenta elekta atakowany, niemniej w grudniu 2015 r. zapewniał z humorem na Twitterze, że i tak rezerwuje dla Trumpa miejsce na lot rakietą Blue Origin. Jednak w trakcie środowego spotkania Bezos wyraził pozytywne zaskoczenie faktem, iż nowa administracja USA może być „administracją innowacji”.

Elon Musk nie tylko uczestniczył we wspomnianej naradzie, ale również dołączył do składu rady gospodarczej prezydenta elekta. Mowa o Forum Strategicznym i Politycznym Prezydenta (President’s Strategic and Policy Forum) powołanym do życia na początku grudnia. Obecnie wraz z Muskiem liczy ono dziewiętnastu członków. W ostatnim czasie obok szefa SpaceX w skład Forum weszli prezes Ubera Travis Kalanick oraz prezes PepsiCo Indra Nooyi. To nowopowstałe ciało doradcze będzie miało za zadanie uczciwe doradzanie prezydentowi w sprawach ekonomicznych z pominięciem zbędnej biurokracji.

Jedynym oprócz Muska członkiem Forum z doświadczeniem w dziedzinie aeronautyki jest Jim McNerney, który przez dekadę szefował koncernowi Boeinga. Spotkanie z 14 grudnia podsumowało na Tweeterze zrzeszenie Commercial Spaceflight Fedaration, do którego należą Blue Origin i SpaceX: „Dobrze widzieć liderów amerykańskiego komercyjnego rynku technologicznego w dyskusji z nową administracją o tym, jak ważna jest innowacyjność i zawody wymagające wysokich kwalifikacji w XXI wieku!”

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!