Elon Musk funduje rekordową nagrodę XPRIZE. Cel - przemysłowa redukcja CO2

13 lutego 2021, 21:52
to the rightttt_Elon
Ilustracja: XPRIZE [xprize.org]

To ma być najwyższa jak dotąd nagroda motywująca wynalazców do rozwinięcia użytkowej technologii umożliwiającej zaradzenie konkretnemu globalnemu wyzwaniu. Najnowsza inicjatywa XPRIZE stawia sobie za cel sprowokowanie do opracowania funkcjonującego w dużej skali mechanizmu usuwania dwutlenku węgla z atmosfery, umożliwiającego skuteczną walkę ze zmianami klimatu. Przyciągnąć i zainspirować wynalazców do pracy ma pula 100 mln USD, którą zdecydował się wyłożyć ze swoich środków multimiliarder i właściciel firmy SpaceX, Elon Musk.

Nazwa XPRIZE kojarzona jest z organizacją, która specjalizuje się w uruchamianiu kolejnych programów motywacyjnych służących rozwiązywaniu najpoważniejszych wyzwań stojących przed Ludzkością. Najnowszą inicjatywą z wielu, jakie do tej pory prowadzono pod tym szyldem, jest konkurs XPRIZE Carbon Removal o budżecie 100 mln USD, sponsorowany przez Elona Muska i jego fundację rozwojowo-dobroczynną. Fundacja właściciela SpaceX przyznaje granty, które wspierają: badania nad energią odnawialną, badania nad ludzką eksploracją kosmosu, badania pediatryczne, edukację w zakresie nauki i inżynierii oraz rozwój bezpiecznej sztucznej inteligencji dla dobra ludzkości.

Rozpisana na 4 lata trwania międzynarodowa rywalizacja ma skupić najtęższe umysły z całego świata na pracach dotyczących pochłaniania nadwyżki wytwarzanego na Ziemi dwutlenku węgla. Konkurs adresowany jest do pomysłodawców i zespołów, które mają zamiar stworzyć i zademonstrować rozwiązanie umożliwiające wychwytywanie CO2 bezpośrednio z atmosfery lub oceanów i trwałe jego zatrzymanie w sposób przyjazny dla środowiska.

Warunkiem zwycięstwa w konkursie jest przedstawienie szczegółowego, zweryfikowanego modelu rozwiązania zakładającego pochłanianie 1 tony CO2 dziennie, a następnie wykazanie przed zespołem sędziów zdolności swojego rozwiązania do jego ekonomicznej skalowalności do poziomu gigaton. Celem inicjatywy XPRIZE jest stymulowanie i pomoc w zwiększeniu skali efektywnych rozwiązań, które pozwolą wspólnie osiągnąć cel usuwania 10 gigaton dwutlenku węgla rocznie do 2050 r. To wymiar, który jest uważany za konieczny w walce ze zmianami klimatu i przywróceniem równowagi węglowej Ziemi.

„Rzucamy wyzwanie inżynierom, naukowcom i przedsiębiorcom, aby skonstruowali i zademonstrowali systemy usuwania węgla, które naprawdę działają” - powiedział Peter H. Diamandis, założyciel i dyrektor wykonawczy XPRIZE. „Systemy, które w małej skali mogą wykazać rzeczywiste, opłacalne usuwanie węgla przy wydajności 1 tony dziennie, a następnie zaprezentować, jak można je skalować (efektywnie kosztowo) do skali gigatonowej. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest zainspirowanie przedsiębiorców i inżynierów do tworzenia rozwiązań w zakresie usuwania dwutlenku węgla, z których znaczna część była do tej pory jedynie dyskutowana i omawiana. Pragniemy, aby zostały one skonstruowane, przetestowane i zweryfikowane. Mamy nadzieję, że to wyzwanie XPRIZE zmobilizuje sektor publiczny i prywatny do zaangażowania się tak, jak Ansari XPRIZE o wartości 10 milionów dolarów przyczyniło się do powstania przemysłu komercyjnych lotów kosmicznych” - rozwinął w dalszym komentarzu Diamandis.

Aby ludzkość mogła osiągnąć cel porozumienia paryskiego, jakim jest ograniczenie wzrostu temperatury na Ziemi do nie więcej niż 1,5°(C) w stosunku do poziomu sprzed epoki przemysłowej lub wręcz 2°(C), konieczne są śmiałe, radykalne innowacje technologiczne i zwiększenie skali, które nie będą polegały tylko na ograniczaniu emisji CO2, ale na rzeczywistym pochłanianiu CO2 już znajdującego się w powietrzu i oceanach. Jeśli ludzkość będzie podążać dotychczasową drogą, wówczas do roku 2100 średnia temperatura na świecie może wzrosnąć o 6°(C).

Szczegółowe informacje na temat warunków konkursu mają zostać ogłoszone 22 kwietnia 2021 roku, czyli w Dzień Ziemi. Tego samego dnia rozpocznie się rejestracja uczestników. Projekt będzie trwał przez 4 lata do Dnia Ziemi w 2025 roku.

Pula nagród wynosząca 100 milionów dolarów zostanie rozdzielona w następujący sposób: po upływie pierwszych 18 miesięcy, na podstawie decyzji sędziów konkursu, 15 najlepszych wybranych zespołów otrzyma po 1 mln USD. Nagrody za etapy kluczowe będą początkiem pozyskiwania funduszy przez zespoły na ich budżety operacyjne w celu przeprowadzenia pełnowymiarowych demonstracji wymaganych do zdobycia nagrody. W tym samym czasie, do rywalizujących zespołów studenckich trafi w sumie dwadzieścia pięć stypendiów studenckich o wartości 200 000 USD.

Pozostałe 80 milionów dolarów zostanie rozdzielone finalnie w układzie:

  1. zwycięzca nagrody głównej (pierwsze miejsce): 50 mln USD,
  2. zajęcie drugiego miejsca: 20 mln USD,
  3. zajęcie trzeciego miejsca: 10 mln USD.

Zespoły mogą zgłaszać do konkursu rozwiązania naturalne, inżynieryjne i hybrydowe. Sędziowie konkursowi będą oceniać drużyny w oparciu o cztery podstawowe kryteria:

  1. sprawny prototyp systemu usuwania węgla, który można poddać rygorystycznej ocenie, zdolny do usuwania co najmniej 1 tony dziennie,
  2. zdolność zespołu do zademonstrowania sędziom, że ich rozwiązanie może być ekonomicznie skalowalne do poziomu gigaton,
  3. w pełni włączony koszt tony, z uwzględnieniem wszelkich niezbędnych czynników związanych z korzyściami dla środowiska, trwałością oraz wszelką wartością dodaną produktów,
  4. długość okresu, na jaki usunięty węgiel zostaje zatrzymany. Pożądany minimalny cel to 100 lat.

Najnowsze informacje na temat organizacji konkursu i najważniejszych terminów można znaleźć na stronie XPRIZE.org/prizes/elonmusk.

Aktualne konkursy XPRIZE obejmują NRG COSIA Carbon XPRIZE o wartości 20 milionów dolarów, XPRIZE Rainforest o wartości 10 milionów dolarów, ANA Avatar XPRIZE o wartości 10 milionów dolarów, XPRIZE Rapid COVID Testing o wartości 6 milionów dolarów, IBM Watson AI XPRIZE o wartości 5 milionów dolarów, XPRIZE Rapid Reskilling o wartości 5 milionów dolarów oraz Pandemic Response Challenge o wartości 500 tysięcy dolarów. Więcej informacji można znaleźć na stronie xprize.org.

Źródło: XPRIZE/Business Wire


image
Z oferty Sklepu Defence24.pl

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
jerry
piątek, 19 lutego 2021, 10:18

..chwalebna inicjatywa konkursu, nawet wysokość nagród zachęcająca. Organizator to spryciarz zgromadzi u siebie znakomite pomysły niekoniecznie teraz do wykorzystania, ale zasób wiedzy jaki będzie w jego posiadaniu to cymesik naukowy za friko. Pewnie innego sposobu na ochronę przesłanych dóbr naukowych nie ma? Nie myślę, że upubliczni się wszystko co zostanie przesłane panu E. Musk

HaHa
środa, 17 marca 2021, 23:48

Szczerze wątpię ze posiadasz jakiekolwiek "dobra naukowe" które chciał by Elon Musk :)

Eytu
wtorek, 16 lutego 2021, 20:44

Węgiel będzie bardzo drogi. Dlatego jeżeli spowodujemy jego deficyt , będziemy mogli dyktować cenę. Aby do tego doszło trzeba doprowadzić do bankructwa kopalnie, wykupić je za grosze i dyktować "ekologiczność". Kiedy dojdzie do kryzysu energetycznego - np. poprzez 5 letnie zaćmienie słońca w przypadku uderzenia meteorytu o średnicy jednego kilometra ( nie spali się w atmosferze) ceny węgla podskoczą dwudziestokrotnie. A ludzie pozbawieni elektryczności będą palić najpierw drzewami. Jak drzewa zmarnieją od braku słońca, zacznie się walka o przetrwanie. Jedzenie będzie ze szklarni opalanej... węglem.

Jan z Krakowa
wtorek, 23 lutego 2021, 21:52

No właśnie bo ta walka z CO2 jest oparta na szalonej ideologii w 1. rzędzie. A w 2. rzędzie na pewnych kalkulacjach Niemiec, na których oni sie już przejechali ( bo np. Chiny zaczęły usuwać niemieckie firmy z rynku produkując taniej i masowo ogniwa fotowolt.). Tak czy owak pomysł Muska jest wg mnie bardzo sensowny, bo w razie powodzenia ocali racjonalną energetykę i jednoczęsnie zadowoli ideologów energetycznych. I jeżeli tak będzie to Niemcy znowu stracą, ale ten kraj historycznie tak już ma. Od lat 30., a może już od 1. w. światowej. Zawsze idzie na całość.

DDR
poniedziałek, 15 lutego 2021, 13:58

Sztuczne drzewo tylko działanie na większa skale

Pepito
niedziela, 14 lutego 2021, 14:56

I baza laboratoryjna na węglu oparta i jego produkcja

Pepito
niedziela, 14 lutego 2021, 14:54

Całe to na energii slonecznej

Tweets Space24