Reklama

Polska

Emilewicz: "Przygotowując strategię kosmiczną stąpaliśmy mocno po Ziemi" [Space24.pl TV]

  • fot. http://www.telespazio.it/
    fot. http://www.telespazio.it/

”Przygotowując strategię kosmiczną stąpaliśmy bardzo mocno po Ziemi i te wszystkie cele są rzeczywiście realne do osiągnięcia” - mówi w rozmowie ze Space24.pl Jadwiga Emilewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. Wypowiedź dotyczyła podstawowych celów strategii kosmicznej oraz udziału Polski w programach Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz polskiemu programowi satelitarnego. „Wyznaczyliśmy sobie ambitny cel do udziału w 3% obrotów sektora kosmicznego w Europie do 2030 roku” - wskazała wiceminister. 

"Przygotowując strategię kosmiczną stąpaliśmy bardzo mocno po Ziemi i te wszystkie cele są, mamy nadzieję, rzeczywiście realne do osiągnięcia - mówi w rozmowie ze Space24.pl Jadwiga Emilewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. "Dobre strategie to takie, które na koniec się bilansują i pokazują, że zostały zrealizowane założone w nich cele." - podkreśla.

Wśród głównych celów zdefiniowanych w Polskiej Strategii Kosmicznej podsekretarz stanu wymieniła zwiększenie konkurencyjności w branży kosmicznej na rynku europejski: "Wyznaczyliśmy sobie ambitny cel do udziału w 3% obrotów sektora kosmicznego w Europie do 2030 roku" - powiedziała Jadwiga Emilewicz. "Po drugie chcielibyśmy zwiększyć rynek usług świadczonych przy użyciu technologi kosmicznych w Polsce. Chcemy aby to administracja publiczna była jednym z ich pierwszych odbiorców". - dodała.

Trzecim elementem opisanym w strategii jest natomiast rozwój kadr: "Dzisiaj to jest 100 do 200 w zależności od statystyk specjalistów najwyższej klasy. Jeżeli chcemy, aby ta strategia się zrealizowała musimy zwielokrotnić tą liczbę" - poinformowała wiceminister. Wśród działań w tym zakresie znajdzie się program stażowy ogłoszony przez Agencję Rozwoju Przemysłu. 

Czytaj też: ARP otwiera program stażowy dla kosmicznych inżynierów

Jadwiga Emilewicz odniosła się też do programu budowy satelitarnego systemu obserwacji optoelektronicznej Ziemi: "Dzisiaj powiedzieliśmy to bardzo ważny i istotny ale nie jedyny program na osi priorytetów. Równolegle mówimy o nanosatelitach, tych satelitach mikro i małych, które świadczyłyby usługi cywilne, gdzie obrazowanie służy czemu innemu niż tylko cele obronne. Na pewno cele bezpieczeństwa też ale nie tylko. Dzisiaj w strategii zrównoważyliśmy te dwa programy". "To nie jest moment, do tego abyśmy mówili jak duży będzie ten satelita." - dodała.

Czytaj też: Założenia Polskiej Strategii Kosmicznej. Krok milowy dla branży

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!