Projekt Mistrale realizowany jest w ramach programu ramowego UE Horyzont 2020 i zakłada wykorzystywanie do monitorowania poziomu wilgotności gleby samolotu bezzałogowego wyposażonego w specjalny sensor działający w oparciu o reflektometrię GNSS. W ramach projektu konsorcjum planuje przekazywać te informacje na potrzeby rolników, a także instytucji odpowiedzialnych za gospodarkę wodami.
Kluczowe w programie jest zastosowanie sensora GNSS-R, który używa do prowadzenia pomiarów sygnału z systemu nawigacji satelitarnej. Technologia bazuje na porównywaniu sygnałów otrzymanych bezpośrednio z satelity, z tymi które odbiły się od powierzchni Ziemi. Badanie różnicy pozwala na oszacowanie poziomu wilgotności gleby. Projekt Mistral tworzy obecnie sześć podmiotów wśród, których hiszpańska firma Starlab i belgijska M3Systems odpowiadają za zbudowanie sensora, a francuski ENAC za opracowanie bezzałogowego samolotu.
W ramach programu Mistrale prowadzone były już loty testowe z wykorzystaniem samolotu, które dowiodły efektywności zastosowanego sensora. W przyszłości jednak tańsze i bardziej efektywny ma być użycie do tego celu wyposażonego w odpowiednie sensory drona. Firma rozpoczęła więc już także próby docelowego nośnika, którego prototyp pokazano podczas EU Space Expo w Hadze.
Monitorowanie poziomu nawodnienia gleby ma duże znaczenia do zapewnienia maksymalnej efektywności upraw, a także zarządzanie gospodarką wodną podczas takich zdarzeń jak powodzie czy okresy suszy. Dzięki Mistrale możliwe stanie się tworzenie aktualnych map wilgotności gleby, które mają umożliwić tworzenie nowoczesnych systemów irygacyjnych i planów nawadniania pól uprawnych, a także rozsądne gospodarowanie kurczącymi się zasobami wody.
Czytaj też: Innowacyjne zastosowanie danych satelitarnych w rolnictwie dzięki polskiej aplikacji