Reklama

Strona główna

EUSpace16: bezzałogowce w służbie rolnictwa

  • Fot. Mistrale via Youtube
    Fot. Mistrale via Youtube

Podczas konferencji European Space Solutions 2016 w Hadze dużą uwagę poświęcono tzw. „inteligentnemu rolnictwu”, które bazuje na danych satelitarnych pochodzących z europejskich systemów obserwacji Ziemi Copernicus i nawigacji satelitarnej Galileo. Jednym z najciekawszych i najbardziej zaawansowanych rozwiązań w tym zakresie, które zostały pokazane w Hadze był projekt Mistrale zakładający wykorzystanie reflektometrii GNSS oraz bezzałogowca do tworzenia map poziomu wilgotności gleby. 

Projekt Mistrale realizowany jest w ramach programu ramowego UE Horyzont 2020 i zakłada wykorzystywanie do monitorowania poziomu wilgotności gleby samolotu bezzałogowego wyposażonego w specjalny sensor działający w oparciu o reflektometrię GNSS. W ramach projektu konsorcjum planuje przekazywać te informacje na potrzeby rolników, a także instytucji odpowiedzialnych za gospodarkę wodami.

Kluczowe w programie jest zastosowanie sensora GNSS-R, który używa do prowadzenia pomiarów sygnału z systemu nawigacji satelitarnej. Technologia bazuje na porównywaniu sygnałów otrzymanych bezpośrednio z satelity, z tymi które odbiły się od powierzchni Ziemi. Badanie różnicy pozwala na oszacowanie poziomu wilgotności gleby. Projekt Mistral tworzy obecnie sześć podmiotów wśród, których hiszpańska firma Starlab i belgijska M3Systems odpowiadają za zbudowanie sensora, a francuski ENAC za opracowanie bezzałogowego samolotu. 

Samolot bezzałogowy używany w projekcie Mistrale, Fot. Andrzej Hładij/Space24.pl

W ramach programu Mistrale prowadzone były już loty testowe z wykorzystaniem samolotu, które dowiodły efektywności zastosowanego sensora. W przyszłości jednak tańsze i bardziej efektywny ma być użycie do tego celu wyposażonego w odpowiednie sensory drona. Firma rozpoczęła więc już także próby docelowego nośnika, którego prototyp pokazano podczas EU Space Expo w Hadze. 

Monitorowanie poziomu nawodnienia gleby ma duże znaczenia do zapewnienia maksymalnej efektywności upraw, a także zarządzanie gospodarką wodną podczas takich zdarzeń jak powodzie czy okresy suszy. Dzięki Mistrale możliwe stanie się tworzenie aktualnych map wilgotności gleby, które mają umożliwić tworzenie nowoczesnych systemów irygacyjnych i planów nawadniania pól uprawnych, a także rozsądne gospodarowanie kurczącymi się zasobami wody.

Czytaj też: Innowacyjne zastosowanie danych satelitarnych w rolnictwie dzięki polskiej aplikacji

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!