Falcon Heavy wyniesie tajny ładunek dla Sił Powietrznych USA

25 czerwca 2018, 14:42
FH_demo
Fot. SpaceX

US Air Force przyznały koncernowi Elona Muska ważne zamówienie na wyniesienie ładunku o znaczeniu militarnym w drugiej połowie 2020 r. Wartość kontraktu to 130 mln USD.

Szczegóły misji, którą najpewniej w trzecim kwartale 2020 r. zrealizuje firma Space Exploration Technologies, pozostają objęte tajemnicą. Wiadomo, że wojskowego satelitę Air Force Space Command-52 (AFSPC-52) dostarczy na orbitę rakieta Falcon Heavy. Zamówienie obejmuje zarówno wyprodukowanie pojazdu, jak i późniejsze przeprowadzenie misji kosmicznej z użyciem systemu nośnego. Start rakiety nastąpi z Kennedy Space Center na Florydzie.

Amerykański Departament Obrony podał, że SpaceX zdobył zamówienie w wyniku postępowania konkurencyjnego, w którym wzięły udział dwa podmioty. Rywalem koncernu Muska było United Launch Alliance, z propozycją realizacji misji dla USAF za pomocą rakiety Delta IV Heavy.

SpaceX jest zaszczycony wybraniem przez Siły Powietrzne Falcona Heavy dla wyniesienia AFSPC-52. W imieniu wszystkich naszych pracowników pragnę podziękować Siłom Powietrznym za zatwierdzenie Falcona Heavy poprzez przyznanie nam tej niezwykle ważnej misji oraz za zaufanie i wiarę w naszą firmę. SpaceX z przyjemnością kontynuuje oferowanie amerykańskiemu podatnikowi najbardziej opłacalnych i niezawodnych usług wynoszenia dla ważnych misji kosmicznych w zakresie bezpieczeństwa narodowego. 

Gwynne Shotwell, SpaceX Chief Operating Officer

Fakt, że w przetargu zwyciężył SpaceX nie dziwi, zważywszy na to, że oferta ULA była wyższa o wiele dziesiątek milionów dolarów. Średni koszt wystrzelenia ładunku za pomocą Delty IV to aż około 350 mln USD.

KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Fekal
wtorek, 26 czerwca 2018, 19:23

Ale nędza w tym USA, muszą na używkach latać.

Davien
wtorek, 26 czerwca 2018, 17:00

Tia :)) czy znowu ruskie nie przeszkodza w wyslaniu satelity amerykanskiego za pomoca amerykanskiej rakiety :))

janusz
wtorek, 26 czerwca 2018, 16:41

Jak to? Bez użycia rosyjskich jednorazówek RD-180? Co na to nasi forumowi rusofile??? Hanys/ Yaro/ Anda twierdzi że to niemożliwe!

Pozdro
poniedziałek, 25 czerwca 2018, 23:43

Rakiety muska wracają wiem napewno będą tańsze

P wawa
poniedziałek, 25 czerwca 2018, 21:21

Przyszłość właśnie się zaczyna :)