Reklama

KOSMONAUTYKA

Federalna Administracja Lotnictwa będzie nadzorować komercyjne misje kosmiczne?

Ilustracja: Denise Watt/Wikipedia
Ilustracja: Denise Watt/Wikipedia

Raport Biura Białego Domu ds. Nauki i Polityki Technologicznej proponuje by nadzór nad misjami kosmicznymi o charakterze komercyjnym np. górniczym powierzyć Federalnej Administracji Lotnictwa. Ma to pozwolić Stanom Zjednoczonym na ograniczenie barier biurokratycznych eksploracji kosmosu, a jednocześnie dotrzymać zobowiązań wynikających z Traktatu o Przestrzeni Kosmicznej z 1967 roku. 

Raport Biura Białego Domu ds. Nauki i Polityki Technologicznej (ang. White House Office of Science and Technology Policy) konkluduje by nadzór nad misjami kosmicznymi o charakterze komercyjnym np. górniczym powierzyć Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA). 

Regulacje są konieczne w związku z wymaganiami narzuconymi przez art. 6 Traktatu o Przestrzeni Kosmicznej z 1967 troku, który wymaga autoryzacji i stałego nadzoru nad działaniami prowadzonymi przez podmioty zarówno rządowe, jak i prywatne w przestrzeni kosmicznej, na Księżycu i innych ciałach niebieskich. Założenia umowy międzynarodowej zakładają również ponoszenie odpowiedzialności przez państwa sygnatariuszy za działalność krajowych instytucji i spółek w kosmosie. 

Proponowane nowe założenia prawne mają dać FAA możliwość aprobowania działań prywatnych firm w przestrzeni kosmicznej, a także kontroli wynoszonego przez nie ładunku oraz tego czy cele misji nie zagrażają bezpieczeństwu narodowego oraz amerykańskim zobowiązaniom traktatowym. Jednocześnie procedura ma ułatwić firmom zarabianie w przestrzeni pozaorbitalnej. Nadzór FAA ma znaleźć zastosowanie np. do turystyki kosmicznej lub misji o charakterze górniczym. 

W kwestii górnictwa w przestrzeni kosmicznej Stany Zjednoczone podjęły już konkretne kroki zmierzające do stworzenia uregulowań prawnych. W 2015 roku Senat USA uchwalił ustawę dotyczącą wykorzystania przestrzeni kosmicznej i regulującą kwestie własności materiałów wydobywanych z planetoid: H.R.2262 - U.S. Commercial Space Launch Competitiveness Act. Jeden z jej punktów odnosi się właśnie do kwestii eksploracji surowców naturalnych w kosmosie.

Czytaj więcej: Zielone światło dla górnictwa w kosmosie 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!