Reklama

Europa

Francja rozpoczyna prace nad rakietą nośną wielokrotnego użytku

Fot. DLR German Aerospace Center/Wikipedia
Fot. DLR German Aerospace Center/Wikipedia

Dwie francuskie agencje rządowe ogłosiły rozpoczęcie prac nad rakietą nośną, której pierwszy stopień mógłby powrócić na Ziemię i zostać ponownie wykorzystany. To kolejny projekt tego typu, realizowany przez czołowe firmy z branży kosmicznej. 

Francuska agencja kosmiczna CNES i narodowe centrum badawcze przemysłu lotniczego i kosmicznego ONERA ogłosiły, że rozpoczęły prace koncepcyjne nad rakietą nośną, której pierwszy stopień mógłby powrócić na Ziemię i zostać ponownie wykorzystany. Warto wspomnieć, że CNES pracowała nad takim systemem od wielu lat, ale żadna z dotychczasowych propozycji nie wyszła do tej pory poza wczesną fazę projektowania. Obecnie prace trwające w ramach nawiązanej współpracy koncentrują się na cyfrowych symulacjach aerotermodynamicznych.

Nad systemem, który pozwalałby na odzyskanie i ponowne użycie pierwszego stopnia rakiety, pracują czołowi potentaci branży kosmicznej. SpaceX przystąpił do prób odzyskania elementu rakiety Falcon 9, Unite Launch Alliance planuję korzystać z systemu silników wielokrotnego użytku pierwszego stopnia rakiety Vulcan, a Airbus Defence and Space ujawnił w tym roku, że pracował nad systemem pozwalającym odzyskanie nie tylko pierwszego stopnia, ale też części awioniki rakiety nośnej. Firma doszła jednak do wniosku, że takie rozwiązanie nie ma uzasadnienia ekonomicznego i nie pozwoli na obniżenie kosztów wynoszenia satelitów na orbitę. Francuskie agencje CNES i ONERA mają natomiast zadecydować w przyszłym roku, czy pogłębią współpracę przy tym projekcie bazując na rezultatach wstępnych prac. 

(AH)

Reklama

Komentarze

    Reklama